BIJELJINA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je na centralnoj proslavi Vidovdana u Bijeljini da je Vojska Republike Srpske imala nesumnjivu istorijsku ulogu u odbrani srpskog naroda, vjere i tradicije u trenucima raspada bivše Jugoslavije, i da to nikada neće biti izbrisano iz sjećanja srpskog naroda.
"Neki su htjeli da Vojsku Republike Srpske ukinu ili integrišu u veće sisteme kako bi što prije izbrisali iz pamćenja srpskog naroda njena slavna postignuća iz otadžbinskih ratova, ali ovaj dan i način na koji danas obilježavamo sjećanje na srpsku vojsku i slava koju slavimo govori o tome da čuvamo sve što je Vojska Republike Srpske i što je srpski narod baštinio", rekao je Dodik.
Predsjednik Republike je naglasio da bez Vojske Republike Srpske nesumnjivo ne bi bilo ni Srpske i da je u tom pogledu srpska vojska ostvarila važnu istorijsku, političku i društvenu ulogu.
"Sada se i iz izjava sudija u Hagu jasno vidi da je bilo neopravdano proganjanje srpskih oficira, da je ono politički motivisano od onih koji su već napisali istoriju", rekao je Dodik.
Predsjednik Srpske čestitao je slavu Boračkoj organizaciji Republike Srpske i pripadnicima Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka koji je sastavni dio Oružanih snaga BiH i koji nastavlja da baštini tradiciju Vojske Srpske.
Obilježavanje krsne slave Vojske Republike Srpske, čiju herojsku tradiciju baštini Treći pješadijski Republika Srpska puk, održano je u manastiru Svete Petke u Bijeljini.