BANJALUKA - Izjava Franje Komarice, biskupa banjalučkog, u kojoj je poredio Banjaluku sa Blajburgom izazvala je pravu lavinu osuda i ogorčenja u RS.
Milorad Dodik, predsjednik RS, poslao je pismo Komarici u kojem je rekao da je svojim izjavama uvrijedio ne samo žive stanovnike Banjaluke, Potkozarja i cijele RS, već i mučenike koji postradaše na brojnim stratištima u Drugom svjetskom ratu.
"Do sada Vam se nisam obraćao na ovakav način, a povoda je bilo više. Smatrao sam da je u državi porušenog povjerenja ponekad dobro i prećutati neke stvari zarad višeg cilja i da bi prepiska s Vama, ma kako utemeljena bila, nas sve zajedno udaljila od tog cilja. Međutim, Vašim jučerašnjim istupom, kada ste ne trepnuvši poredili Banjaluku sa Blajburgom, pređena je granica trpljenja", istakao je predsjednik RS i dodao da je ničim izazvanom izjavom Komarica dirnuo u "najsvetije mučenike kojima je pomen održan prije neki dan u Donjoj Gradini".
"Vi ste služili misu za žrtve Blajburga, i to je vaše pravo. Siguran sam da znate da su neke od blajburških žrtava odgovorne za naše stradanje, ali da nijedna od naših žrtava nije odgovorna za smrt ljudi kojima ste služili misu. Stoga je takvo poređenje u najmanju ruku strašno", naglasio je Dodik.
Slobodan Gavranović, gradonačelnik Banjaluke, kazao je da biskup Komarica poredi Banjaluku sa Blajburgom, pokušavajući na taj način da opravda svoju posjetu Blajburgu, gdje je vodio vjerski obred onima koji su za vrijeme Drugog svjetskog rata po Banjaluci činili zvjerstva.
"Nezapamćeni zločini u ime vjere, u kojima su monstruzno ubijana djeca i goloruko stanovništvo samo zato što su Srbi, nikako se ne mogu porediti sa onim što se dešavalo u našoj novijoj istoriji", rekao je Gavranović.
Komaričina izjava natjerala je i banjalučkog novinara Slavišu Sabljića da se oglasi i da kaže kako su Komaričini preci na najmonstruozniji način pobili više od 2.000 pravoslavaca nedaleko od Banjaluke.
"Kako, gospodine Komarica, možete da se ne sjetite da su uoči masakra u Drakuliću vaši preci prvo potrovali sve pse da ne bi sutradan lajali kada crnokošuljaši budu klali više od 2.000 pravoslavaca?", pita Sabljić.
On smatra da se time vrijeđaju svi ljudi dobre volje koji žele da grade suživot u Banjaluci i omalovažava trud koji se čini u tom pravcu.
Iz PDP-a oštro su osudili izjavu i istakli da je Komarici poznato da je Hrvatima, za razliku od Srba u Hrvatskoj, sva imovina u Banjaluci vraćena te da su im obezbijeđeni uslovi za povratak.
Reakcija je stigla i iz SP-a, koji traže od Komarice da se izvini te pitaju da li ovakvim izjavama želi da sapere ustaške grijehe, među kojima je bilo i hrvatskog sveštenstva.
Asim Mujkić, analitičar politikolog, kaže kako je bh. javni diskurs zatrovan takvim izjavama te da bi ih možda trebalo početi i ignorisati, ali u svakom slučaju kada se istupa u javnosti treba se voditi računa o tome šta se priča, da ne uvrijedimo nikoga i ne izazovemo reakcije, a pogotovo reakcije nekih koji jedva čekaju takve izjave.
U toku dana više puta smo pokušali da stupimo u kontakt sa biskupom Komaricom, ali do zatvaranja ovog broja "Nezavisnih" on nije odgovarao ni na pozive ni na poruke, dok u isto vrijeme iz Biskupije nisu znali hoće li se oglasiti bar saopštenjem.
Katolička crkva izgubila razum
Aleksandar Raković, istoričar, za spornu izjavu Franje Komarice rekao je kako je to dokaz da "Rimokatolička crkva u BiH i Hrvatskoj sve više gubi razum i da je sve više sklona fabrikovanju istorije s ciljem da od egzekutora u NDH napravi žrtve".
"Sve je više prisutna antikultura laži s namjerom da speru ljagu sa nedjela NDH. U tom smislu je njihova glorifikacija Blajburga i u tom smislu je njihova namjera da se kanonizuje Alojzije Stepinac, na kraju im je, vjerovatno, cilj kanonizacija Ante Pavelića", upozorio je Raković.