BEOGRAD - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Beogradu da podržava pristup predsjednika Srbije Aleksandra Vučića pitanju Kosova i Metohije u odbijanju prijedloga Zapada koji ne odražava interese Srbije.
"Moram da kažem da to mogu da urade samo jaki lideri i da njegova pozicija treba da bude ojačana i u Srbiji, a mi iz Republike Srpske nesumnjivo podržavamo njegov pristup", rekao je Dodik novinarima nakon susreta sa Vučićem.
Dodik je naglasio da odnosi Srbije i Republike Srpske nikada nisu bili bolji.
"Republika Srpska je, bez obzira što je to tabu tema kod nekih Zapadnjaka, zaintersovana za dobra rješenja u Srbiji. Mi ne odustajemo od podrške takvim rješenjima i radujemo im se. Znamo koliko je teško u ovom vremenu i pregovatati o tako krucijalnom pitanju kao što je Kosovo i Metohija", rekao je Dodik.
On kaže da Srpska isto tako smatra da je nacionalni prioritet za Srbiju, kao državu i naciju, Republika Srpska, jer tu živi 1,2 miliona Srba. "Jednog dana tu lekciju moraju da nauče i ne samo u Sarajevu, nego i na Zapadu", rekao je Dodik.
Navodeći da je na sastanku bilo riječi i o važnim pitanjima za odnose Srbije i Republike Srpske, Dodik je istakao da je najveći dio razgovra bio posvećen situaciji u vezi sa Kosovom i Metohijom, te da ga je Vučić upoznao o svim pozicijama i određenim prijedlozima, kao i svojim stavovima u vezi sa tim.
"Moram da kažem da veoma razumijem poziciju Vučića, koji ne prihvata da se na štetu Srbije i srpskog naroda napravi bilo kakvo rješenje", rekao je Dodik.
On je naveo da neki ljudi iz Srbije sa različitih mjesta pokušavaju da otežaju pregovaračku poziciju Vučića.
"Vučić me je obavijestio o tome da će se nastaviti razgovori Beograda i Prištine u Briselu krajem ovog mjeseca, sa jasnim pozicioniranjem Srbije, a to je odbrana srpskih nacionalnih i državnih interesa na Kosmetu, od čega nema odstupanja", rekao je Dodik.
On je naveo da to razumije, jer je mnogo puta bio u sličnim razgovorima.
"Veoma je važno da ljudi u Srbiji, bez obzira na kojim političkim pozicijama se nalaze, treba da podrže i ojačaju pregovaračku poziciju Vučića i delegacije Srbije u tim razgovorima", rekao je Dodik.

Krajem avgusta zajednička sjednica vlada u Trebinju
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić saglasili su se na sastanku u Beogradu da krajem avgusta u Trebinju bude održana zajednička sjednica vlada Srpske i Srbije.
"Nakon Trebinja, posjetićemo Foču, gdje će Srbija i Republika Srpska zajednički graditi dvije elektrane na rijeci Drini i time pokazati kako praktično ta saradnja izgleda", rekao je Dodik novinarima poslije sastanka.
On je izjavio da je Vučića informisao o realizaciji programa podrške koju je Srbija dala Republici Srpskoj u dva navrata po pet miliona evra i naknadno još 2,5 miliona evra za izgradnju puta Foča-Tjentište, što je ključno pitanje.
"Obavijestio sam predsjednika Srbije o različitim fazama realizacije tih projekata. Neki se rade, neki su u fazi projektovanja. Za veliki broj opština, njih devet, sprovode se procedure izbora izvođača. Sve se odvija u najboljem redu", rekao je Dodik i još jednom zahvalio Vučiću za pomoć Srpskoj.
On je naveo da je na sastanku pokušao da ukaže i na nekoliko projekata koje bi trebalo da zajednički realizuju Srpska i Srbija, te podsjetio na ranije pominjanu izgradnju auto-puta od granice Srbije, odnosno od Drine prema Bijeljini.
Dodik je podsjetio da je Vučić saglasan da se nađu mogućnosti pružanja podrške takvim projektima.
On je pomenuo i projekte odbrane od velikih voda od kojih su i Srpska i Srbija pretrpjele veliku štetu.
"Mi smo zajedno sa Srbijom koncipirali program obuzdavanja Drine u njenom donjem toku, gdje najviše problema pravi Srbiji i Republici Srpskoj. Tu ćemo pokušati za par mjeseci da kreiramo neke odnose", naveo je Dodik.
On je istakao da je zahvalan Srbiji i za sredstva data za samozapošljavanje mladih do 35 godina u Republici Srpskoj.
"Srbija je dala 500.000 evra, a Srpska je izdvojila milion KM za taj program. Mi smo to koncipirali i očekujemo značajne rezultate na tom planu", rekao je Dodik.
On je najavio da će od početka naredne školske godine Republika Srpska i Srbija ujednačiti svoje školske programe iz nacionalnih predmeta i nastaviti da sarađuju na mnogim pitanjima.
"Smatramo da je to dio našeg legitimnog prava i naša legitimna politička pozicija. Zahvalan sam ministarstvima u Vladi Srbije što su prihvatila da sa nama rade na nalaženju najboljih rješenja", naglasio je Dodik.