BiH

Dodik: RS traži oduzete nadležnosti

Dodik: RS traži oduzete nadležnosti
Dodik: RS traži oduzete nadležnosti
Srna

BANJALUKA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da Srpska traži da joj se vrate oduzete nadležnosti.

Dodik je naveo da autonomija Republike Srpske mora biti ojačana i da je Srpska međunarodno priznat entitet, privržen miru.

"Tražimo da nam se vrate oduzete nadlženosti. BiH je, prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, imala devet nadležnosti, što je djelovanjem visokih predstavnika promijenjeno", rekao je predsjednik Srpske na konferenciji za novinare u Banjaluci.

Predsjednik Srpske ocijenio je da su visoki predstavnici u BiH, nametanjem odluka, mijenjali politički sistem i kršili Dejtonski mirovni sporazum.

On je ponovio da je Dejtonskim mirovnim sporazumom uspostavljen novi politički sistem u BiH i stabilan mir, a da je Srpska nezaobilazan faktor političkog odlučivanja u BiH.

"Ovaj sporazum osnova je funkcionisanja u BiH i tako će ostati i ubuduće", naglasio je Dodik.

On je istakao da Republika Srpska ostaje privržena Dejtonskom mirovnom sporazumu i da ne prihvata bilo kakve samovoljne interpretacije.

"Nismo spremni da legalizujemo pravno i političko nasilje visokih predstavnika iz prošlosti.Tražimo da se na dnevni red stave sva pitanja koja nisu u skladu sa Ustavom BiH", kaže Dodik.

Prema njegovim riječima, pitanja koja su izvan ovog sporazuma odnose se na način funkcionisanja fiskalnog sistema, uvođenje javnog servisa, Agencije za istrage i zaštitu BiH, Suda i Tužilaštva BiH.

Predsjednik Srpske napomenuo je da je BiH zbog intervencija visokih predstavnika dovedena u pat-poziciju.

On je naglasio da je Srpska spremna da u okviru strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa razgovara o određenim uslovima pod kojima bi Sud i Tužilaštvo BiH nastavili da postoje, ali da neće dati saglasnost da funkcionišu kao do sada.

"Ustavni sud BiH funkcioniše tako što tri stranca i dva Bošnjaka potvrđuju sve što je mimo Ustava BiH. Takvu praksu neće prihvatiti Republika Srpska", naglasio je Dodik.

On je istakao da BiH nije uspjela da zaživi kao održiva, bez intervencije međunarodne zajednice, kao i da nisu riješena pitanja pomirenja, te da se kalkuliše mnogim činjenicima.

"To govori o promašenim politikama međunarodne zajednice u BiH i da se zemlja nasilno održava. Jedini način da bude održiva jeste poštivanje slova Dejtonskog sporazuma", poručio je Dodik, podsjetivši da je sve vrijeme Srpska bila izložena različitim pritiscima i otimanju nadležnosti.

Dodik je naglasio da će Srpska braniti dejtonsku poziciju i da se u BiH moraju uspostaviti mehanizmi uvažavanja političkog sistema, kao i da ostaje u kapacitetima koji su potrebni da bi se izgradio evropski put BiH.

"Legitimno je da autonomija Republike Srpske bude ojačana, da nam se vrate oduzeta prava i da se kao partneri u BiH dogovaramo, što može pomoći svima. Mi nemamo kapacitet za mržnju prema bilo kome i želimo biti tolerantno mjesto", zaključio je Dodik.

SARADNJA SA VUČIĆEM ODLIČNA

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da je saradnja sa potpredsjednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem, sa kojim je juče razgovarao u Beogradu, odlična i bez ikakvih nesporazuma.

"Nekoliko sati razgovarali smo o važnim pitanjima. Naša saradnja je odlična i u tom pogledu nema nikakvih nesporazuma, što je pokazao jučerašnji razgovor o pitanjima vezanim za odnose Srpske i Srbije", rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je najavio da će Vučić boraviti u Republici Srpskoj 29. novembra u Andrićgradu prilikom postavljanja NJegoševe biste, kao i 16. decembra u Banjaluci, jer je na prijedlog "Nezavisnih novina" proglašen za ličnost godine u regionu.

Dodik je naglasio da je sa Vučićem razgovarao i o zajedničkom obilježavanju stotinu godina od početka Prvog svjetskog rata, sa prijedlogom da se u Beogradu podigne spomenik Gavrilu Principu, kao i da se zajednički kreira više projekata i programa.

On je istakao da je na sastanku bilo riječi i o projektu "Srednja Drina", o kojem, kako je rekao, SDS namjerno dezinformiše javnost, kao i o ostalim projektima od obostranog interesa.

DAN ZAVNOBIH-a NE MOŽE BITI PRAZNIK

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da 25. novembar /dan zasjedanja ZAVNOBIH-a/ ne može i neće biti praznik BiH.

On je istakao da preddejtonska BiH više ne postoji i da nije adekvatno proslavljati 25. novembar, jer je sada BiH sasvim drugačija, usaglašena sa međunarodnim mirovnim sporazumom.

"Taj datum jeste istorijski u nekoj drugoj državi, ali ne i u BiH, jer je Dejtonski sporazum odredio da BiH nastavlja da postoji u skladu sa unutrašnjom strukturom koja je ovim aktom utvrđena", rekao je Dodik na konferenciji za novinare.

Dodik je naglasio da se antifašizam u BiH isključivo može vezati za srpski narod, koji je, gdje je god živio dizao ustanke protiv fašizma i to je nesumnjiva istorijska činjenica, dok su se drugi narodi uključili tek na kraju rata, na strani pobjednika.

BiH nema zakon o praznicima. U Republici Srpskoj se obilježava 21. novembar - Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH obilježava kao republički praznik. U Federaciji BiH obilježava se 25. novembar kao "dan državnosti BiH".

Najčitanije