BANJALUKA - Republika Srpska će tužiti bivšeg visokog predstavnika u BiH Pedija Ešdauna zbog toga što je priznao da je u BiH došao da radi na razgradnji Dejtonskog sporazuma.
Rekao je ovo u četvrtak predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na doručku priređenom za čelnike medijskih kuća u RS.
"Tužba bi trebalo da bude podnesena krajem januara ili početkom februara iduće godine. Imamo sve dokaze i advokatski tim radi na pripremanju tužbe", istakao je Dodik i dodao da je za razgradnju Dejtonskog sporazuma Ešdaun u OHR-u imao na raspolaganju 800 ljudi i 36 miliona evra mjesečno. "Nećemo odustati i preći preko ovoga, jer je posao visokog predstavnika da tumači, a ne razgrađuje Dejtonski sporazum", kategoričan je Dodik. Ponovio je da OHR mora biti što prije zatvoren, jer je BiH puna promašaja međunarodne zajednice. To je potkrijepio činjenicom da je i bivši evropski komesar za proširenje Oli Ren potvrdio da BiH ne može napredovati ka Evropskoj uniji sa OHR-om.
"Nadamo se da će iduće godine početi proces njegovog odlaska. Za nas su, neprihvatljivi prijedlozi da se visoki predstavnik povuče u Brisel i da čeka da neko u BiH pobjesni da bi ponovo djelovao", istakao je predsjednik RS. Smatra da OHR pomoću Suda i Tužilaštva BiH učestvuje u kriminalizaciji nepodobnih političkih predstavnika u BiH, te da tako "sklanja igrače da bi uspostavio sistem kakav želi".
"Izmišljaju razne afere, montiraju procese, vrše pritiske. Mi smo prekopali pola RS u potrazi za tijelom Avde Palića, a njegovi ostaci pronađeni su u Visokom (FBiH). Jasno je i da nije bilo zloupotreba u izgradnji zgrade Vlade RS. Niko nam, međutim, nije uputio izvinjenje zbog neopravdanih pritisaka u tim slučajevima", naglasio je Dodik i dodao da su procesi protiv Ante Jelavića, Dragana Čovića, Mirka Šarovića i drugih visokih funkcionera pokazali da su odluke Tužilaštva i Suda BiH politički motivisane.
"Zbog takvog pristupa tih institucija radimo na tome da otkažemo primjenu odluka Tužilaštva i Suda BiH na teritoriji RS. Te institucije su antiustavne, jer Ustavom BiH nadležnost za pravosudni sistem nije data BiH, nego entitetima. Takođe zbog preglasavanja nisu validne ni odluke Ustavnog suda BiH", istakao je predsjednik RS.
On je dodao da su troškovi za Oružane snage BiH premašili izdvajanja u te svrhe u vrijeme kada je pokrenuta reforma odbrane čiji je zadatak, između ostalog, bila i ušteda novca.
"Troškovi za vojsku mogli bi da pokriju sve deficite u BiH. Oni će dodatno porasti, jer NATO traži veća izdvajanja za kupovinu naoružanja i opreme", kazao je Dodik i dodao da će RS raspisati referendum o pristupanju BiH NATO-u.
"Poštovaćemo odluku naroda. Nama treba demilitarizacija, jer paradiranje vojske po Avganistanu i drugim zemljama nema nikakvog efekta", naglašava Dodik, te dodaje da bi troškovi za vojsku mogli bi da pokriju sve deficite u BiH.
Govoreći o prenesenim nadležnostima na nivo BiH, Dodik je kazao da su i za fiskalni sistem po Ustavu nadležni entiteti, te da je uspostavljanje ovakvog fiskalnog sistema jedan od najvećih udara na fiskalni sistem i autonomiju RS.
"RS neće prihvatiti izmjene Ustava BiH izuzev dijela koji se tiče presude Evropskog suda za ljudska prava kojom je naloženo da bude uklonjena diskriminirajuća odredba da se manjine na izborima ne mogu kandidovati za najviše funkcije u BiH", kaže Dodik i dodaje da je za RS prihvatljivo da BiH ima deset nadležnosti propisanih Ustavom BiH i davanje dodatnog kapaciteta BiH RS neće prihvatiti.
Osvrnuvši se na ekonomska pitanja, Dodik je rekao da je ekonomska situacija u RS mnogo bolja nego u FBiH, te da to u javnosti ne dolazi do punog izražaja, jer se svi izvještaji odnose na cijelu BiH.
"Uspostavićemo kreditni rejtinga RS kako bi investitori prepoznali gdje im je povoljnije ulagati", rekao je on i zaključio da Investiciono-razvojna banka RS raspolaže s više od 300 miliona maraka za podršku privredi.
Državna imovina
Milorad Dodik, predsjednik RS, je rekao da je potpisao ukaz o proglašenju Zakona o statusu državne imovine koja se nalazi na teritoriji RS i pod zabranom je raspolaganja.
Prema njegovim riječima, time su stvoreni uslovi za njegovo objavljivanje u "Službenom glasniku RS" i sve pravne pretpostavke da ova imovina može biti knjižena kao vlasništvo RS i da se njome može raspolagati na valjan način.