BiH

Dodik odbacio tvrdnje o nepoštivanju Ustava BiH

Dodik odbacio tvrdnje o nepoštivanju Ustava BiH
Dodik odbacio tvrdnje o nepoštivanju Ustava BiH
Srna

BANjALUKA - Premijer Republike Srpske Milorad Dodik uputio je pismo šefu evropske diplomatije Ketrin Ešton u kome je kategorički odbacio tvrdnje iz njenog izvještaja Savjetu bezbjednosti UN da RS krši Dejtonski sporazum, ne poštuje Ustav BiH, i kao netačne odbacio navode da Vlada pominje mogućnost otcjepljenja.

''Bez presedana je da se u jednom izvještaju o EUFOR-u navodi da jedna strana krši Dejtonski sporazum - ovu tvrdnju Vlada kategorički odbija'', navodi se u pismu i naglašava da je teško odgovoriti na tvrdnje da Vlada krši neke anekse Dejtona zato što se u izvještaju ne daje ni činjenična osnova niti odredbe aneksa koje Srpska navodno krši.

U pismu se navodi da ''zbunjuju'' navodi da Vlada krši Ustav BiH, jer se Vlada striktno pridržava tog ustava, te podsjeća da je pravo i dužnost Ustavnog suda BiH - a ne Eufora, EU, OHR-a ili bilo koje druge strane institucije - da utvrdi da li jedna strana krši Ustav.

Premijer RS je naveo da su navodi iz izvještaja da ''povremeno, politički lideri RS... dovode u pitanje integritet BiH kao države i pominju mogućnost otcjepljenja" netačni, kao što je Vlada izjavila i u zvaničnim i nezvaničnim nastupima.

"Iako još nije precizno utvrđen sadržaj bilo kojeg referendumskog pitanja, Vlada namjerava da raspiše referendum na kojem će zatražiti mišljenje glasača o nametanju zakona o BiH od visokog predstavnika putem odluka i drugih postupaka kojima se krše Dejtonski sporazum, vladavina prava i ljudska prava'', navodi se u pismu Eštonovoj.

Vlada ne odbija, kako se tvrdi u Izvještaju, ''da poštuje ovlašćenja visokog predstavnika iz Aneksa 10'', jer je uvijek poštovala korišćenje ovlašćenja visokog predstavnika utemeljeno u tom aneksu, ali Vlada ne može da prihvati tvrdnju visokog predstavnika da ima neograničena ovlašćenja ''koje se ne mogu naći ni prilikom najimaginativnijeg čitanja tog aneksa''. 

Premijer RS je postavio pitanje ''koje odredbe daju ovlašćenje visokom predstavniku da dekretom usvaja i ukida zakone, prenosi nadležnosti zaštićene Ustavom, ili kažnjava pojedince bez procesa ili prava na žalbu'', te podsjeća da su korišćenje bonskih ovlašćenja osudili i Parlament Savjeta Evrope i Venecijanska komisija kao kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima.

''Odgovornost Vlade da sarađuje sa visokom predstavnikom u vezi sa sprovođenjem mira ne zamjenjuje obaveze Vlade prema domaćem i međunarodnom pravu'', dodaje se u pismu Eštonovoj povodom njenog Izvještaja Savjetu bezbjednosti o aktivnostima Eufora. 

Reagujući na kritike na račun Vlade u izvještaju Eštonove zbog izjave da će ''tužiti sadašnjeg i prethodne visoke predstavnike zbog zloupotrebe bonskih ovlašćenja'', Dodik je naglasio da se to odnosi na Vladina nastojanja da obezbijedi mirnu i pravnu zaštitu građana čija prava je prekršio visoki predstavnik.

Premijer RS je podsjetio Eštonovu da je visoki predstavnik smijenio gotovo 200 građana BiH sa njihovih pozicija, bez pisanog obavještenja o tome šta im se stavlja na teret, da im nije obezbijedio pretres, upravni ili sudski postupak, niti pravo žalbe.

Najčitanije