BiH

Dodiku "Večernjakov pečat"

J. GUDELJ

MOSTAR - Bosanskohercegovačko izdanje "Večernjeg lista" proglasilo je u subotu naveče, na glamuroznoj manifestaciji u Hrvatskom domu "Hercega Stjepana Kosače" u Mostaru, premijera Republike Srpske Milorada Dodika osobom godine u 2006. godini u konkurenciji dvadeset nominiranih kandidata za ovo priznanje.

Dodik je nagradu, koju `Večernji list` šestu godinu dodjeljuje istaknutim osobama u BiH, dobio zahvaljujući glasovima čitatelja ovoga dnevnog lista.

''Večernjakov pečat'' je Dodiku uručio glavni urednik izdanja ''Večernjaka'' za BiH Jozo Pavković. Nakon primanja nagrade Dodik je kazao kako je, uvažavajući visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Kristijana Švarc-Šilinga i njegov rad, nagrada koja mu je pripala pokazaje da je došlo vrijeme da svi oni koji žive u BiH pokušaju da sami naprave društvo koje svima odgovara, aludirajući na to da je i Švarc-Šiling bio nominiran u istoj konkurenciji.

`Nemam ništa protiv BiH, samo želim da u njoj budem i ja, želim dobro svim ljudima, kao i onima koji rade na tome da ovdje trajno bude mir koji treba svima da obezbijedi siguran život`, rekao je Dodik.

Na dodjeli nagrada bili su nazočni brojni dužnosnici iz Federacije BiH, Republike Srpske i državnih institucija. Osim političara koji su bili u prvom planu, na dodjeli `Pečata` bili su i mnogobrojni gospodarstvenici, sportski djelatnici i osobe iz javnog života BiH i Hrvatske.

`Pečat` su u kategorijama, između ostalih, dobili Ivo Gregurović  u oblasti filma, Nadan Vidošević u oblasti biznisa, direktor mostarskoga `Aluminija` Mijo Brajković u oblasti gospodarstva, Hari Varešanović glazbena ličnost, dr Jasminka Mujkanović pres-ličnost, rediteljica `Grbavice` Jasmila Žbanić za najbolje filmsko ostvarenje, dr Vedran Ćorić u oblasti medicine, dok je izumiteljica popularnog začina vegeta Zlata Bartl dobila nagradu za životno djelo u naučnom i istraživačkom radu. `Pečat` su također dobili makedonski predsjednik Branko Crvenkovski, te hrvatski  ministar za prosvjetu Dragan Primorac.

U zabavnom dijelu programa nastupili su grupa `Feminnem`, Nina Badrić i Hari Varešanović uz pratnju Zagrebačke filharmonije.

Manifestaciju je pratilo više od 70 akreditiranih novinarskih ekipa  iz BiH, Hrvatske i Makedonije, a direktno su je prenosili FTV, RT RS, Radio Federacije i Radio Herceg Bosne.

Najčitanije