SARAJEVO - Ambasadori Savjeta za provođenja mira (PIK) pozvali su u petak sarajevske gradske i kantonalne zvaničnike, učesnike i građane da preduzmu sve neophodne mjere kako bi obezbjedili da komemoracija u Dobrovoljačkoj ulici, 3. maja, prođe u miru.
Omogućavanje da se ovaj događaj održi i okonča na dostojanstven način predstavljaće snažan simbol da je Sarajevo multietnički grad u kojem su svi dobrodošli, konstatovao je PIK na sjednici u Sarajevu.
Ambasadori Savjeta poručili su da bilo koja grupa, bilo gdje u BiH ima pravo na mirno okupljanje i demonstracije, uključujući i planiranu komemoraciju u Sarajevu 3. maja.
Gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen uputio je 28. aprila hitan zahtjev Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo da zabrani obilježavanje godišnjice zločina nad kolonom JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine, najavljeno za 3. maj. Behmen smatra da bi održavanjem najavljene posjete "moglo doći do ozbiljnog narušavanja javnog reda, odnosno sukoba ili nasilja širih razmjera i da je stoga treba zabraniti".
Pododbor za obilježavanje značajnog istorijskog događaja "Stradanje pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine" zaključio je 9. aprila da će 18 godina od stradanja vojnika JNA biti obilježeno na mjestu stradanja u Sarajevu.
Prilikom dogovorenog povlačenja pripadnika JNA i komande Druge vojne oblasti iz Sarajeva 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici, u zasjedi, koju su postavile paravojne formacije "Zelene beretke" i "Patriotske lige" te Teritorijalne odbrane, ubijena su 42 pripadnika JNA, ranjena 73, a 215 je zarobljeno.