SARAJEVO- Programski kolegijum Federalne radio-televizije oštro je osudio napad na novinara Omera Hasanovića i snimatelja Emira Hrnjičića u Živinicama, gdje ih je verbalno napalo 10-tak lica i oduzelo opremu za snimanje.
"Zabrinjava nas činjenica da je ovaj napad, možda, direktna posljedica atmosfere koja se pokušava stvoriti još od nedavnoga objavljivanja kontroverznoga izvještaja o islamofobiji", navodi se u saopštenju Federalne televizije.
Federalna televizija poziva cjelokupnu javnost, posebno predstavnike nadležnih institucija i organizacija za zaštitu ljudskih prava i sloboda da im pomognu u odbrani slobode javne riječi i da ne dopuste da srednjovjekovni primitivizam ušutka pravo na kritiku i slobodno novinarstvo.
U saopštenju se dodaje da je ovo samo jedan u nizu napada na novinare FTV-a.
Ekipa FTV-a je napadnuta je na zadatku 23. avgusta u Islamskom centru u Živinicama. Hasanovića i Hrnjičića verbalno je napalo 10-ak osoba koje je predvodio Mehmed Butković, suspendovanim glavnim imamom Medžlisa Islamske zajednice Živinice.
Butković je pravosnažno osuđen na pet mjeseci uslovno zbog bludne radnje nad suprugom svog kolege E. H., koja je bila zaposlena u Islamskom centru Živinice i upravo je Butkovićev rad pod suspenzijom bio tema novinarskog zadatka.