BiH

Glavni inspektor angažovan bez konkursa

Glavni inspektor angažovan bez konkursa
Glavni inspektor angažovan bez konkursa
Davud Muminović

SARAJEVO - Fazila Musić, pomoćnik ministra pravde BiH, već više od dvije godine obavlja posao glavnog inspektora Upravne inspekcije Ministarstva pravde BiH iako za upražnjeno mjesto glavnog inspektora nikada nije raspisan konkurs.

U Ministarstvu pravde BiH potvrđeno nam je da Musićeva dobija redovnu platu kao pomoćnik ministra u Sektoru za upravu, te joj se isplaćuje još 30 odsto plate jer koordinira rad četvorice inspektora u Upravnoj inspekciji.

Mjesto glavnog upravnog inspektora pri Ministarstvu pravde formalno je upražnjeno od aprila 2008. godine, kada je Musićeva postala pomoćnik ministra, ali je nastavila obavljati poslove kao glavni upravni inspektor.

"Glavni inspektor Upravne inspekcije Fazila Musić bila je od 2004. godine. Kada je postala pomoćnik ministra u Ministarstvu, to mjesto ostalo je upražnjeno. Nekoliko puta smo mijenjali glavnog inspektora, ali oni su odlazili na druge poslove van Ministarstva ili su bili na porodiljskom odsustvu, te smo na kraju imenovali Musićevu da obavlja taj posao", kazao je Jusuf Halilagić, sekretar Ministarstva pravde BiH.

Ističe da su u Agenciju za državnu službu BiH poslali dopis da provjere je li to sve u redu i oni su im potvrdili da su ispunjeni uslovi da Musićeva uporedo sa poslom pomoćnika ministra obavlja i posao glavnog inspektora.

Srđan Arnaut, zamjenik ministra pravde BiH, napominje da je sistematizacijom radnih mjesta u Ministarstvu pravde BiH predviđeno i mjesto glavnog upravnog inspektora.

"Ne znam zašto nikad nije raspisan konkurs za odabir. Konkurs treba da raspiše ministar pravde. Znam da Upravni ispektorat sada ima četiri inspektora. Ranije je bilo problema jer nije bilo inspektora. Predviđeno je i mjesto glavnog inspektora, ali svaki inspektor je samostalan u svom radu. Konkurs raspisuje ministar, ali to nikad nije urađeno", rekao je Arnaut.

Iz Kabineta Bariše Čolaka, ministra pravde BiH, jučer nismo mogli dobiti informaciju zašto nije raspisan konkurs za glavnog upravnog inspektora. Musićeva nije željela govoriti o svom statusu, uputivši nas takođe na Čolakov kabinet.

Mirko Okolić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, smatra da u funkcionisanju Upravne inspekcije Ministarstva pravde BiH ima mnogo neregularnosti.

"Ne mogu da vjerujem da za dvije godine nisu mogli naći nekoga stručnog da bude glavni inspektor i da ispunjava uslove. Nikada nije raspisan konkurs, a to je moralo biti urađeno. Dok nema konkursa, neko iskorištava to stanje i naplaćuje dobro novac za posao koji treba da obavljaju stručni i izabrani ljudi. Ovakva situacija, prema mojim informacijam, traje već godinama", kazao je Okolić, koji je od Ministarstva pravde tražio odgovore o radu Fazile Musić.

Najčitanije