BiH

Građani BiH taoci neozbiljnih politika i nedoraslih političara

Građani BiH taoci neozbiljnih politika i nedoraslih političara
Građani BiH taoci neozbiljnih politika i nedoraslih političara
DW

SARAJEVO - Federacija BiH je konačno dobila vlast, no politička kriza u ovom entitetu daleko je od rješenja. Prva reagiranja u hrvatskom korpusu upozoravaju da bi kriza mogla biti produbljena do djelimične ili potpune blokade sistema vlasti, smatra politički analitičar iz Mostara Pejo Gašparević.

"Dva HDZ-a poručuju da neće priznati ovako formiranu vlast, što bi moglo rezultirati blokadama u Federaciji BiH. To bi bila otvorena ustavna kriza iz koje bi jedini izlaz, ako se želi izbjeći sigurnosno zaoštravanje prilika u BiH, bili vanredni izbori", kaže Gašparević.   

Adis Arapović iz Centara civilnih inicijativa takođe vjeruje da kriza može biti produbljena, posebno imajući u vidu naredni korak u provedbi izbornih rezultata, odnosno formiranje vlasti na nivou države. Ističe, međutim, da građani imaju razloga i za zadovoljstvo. "Nadam se da će se sada ispuniti neki važni zadaci koji stoje pred novoformiranom vlašću, a to je donošenje budžeta i konačno stavljanje u funkciju kapaciteta vlada i parlamenata u Federaciji BiH", tvrdi Arapović.

Politički analitičar iz Sarajeva Enver Kazaz smatra da je u pozadini sukoba međusobno suprotstavljenih stranačkih blokova u Federaciji "pokušaj konstruiranja nove, postdejtonske BiH", te da su SDP BiH i SDA pogriješili uvođenjem u koaliciju "malih" hrvatskih stranaka. "Argumenti dva HDZ-a na osnovu kojih traže svih pet mjesta u Vladi i dva mjesta za Srbe su ništavni i zapravo se oslanjaju samo na jedan oblik političkog predstavljanja, etnopolitiku. Argumenti SDP-a BiH da je i hrvatska stranka bili bi relevantni kada bi SDP ostvario neki ozbiljniji izborni rezultat na prostoru gdje su Hrvati etnička većina", ističe Kazaz.

Kazaz zaključuje da su građani BiH "taoci neozbiljnih politika i političara nedoraslih aktuelnoj situaciji". "Mislim da u ovom trenutku niko u BiH ne može reći kako će se stvari razvijati. Prvi put od Dejtona zabrinut sam za ono što će se događati u budućnosti ove zemlje", kaže Kazaz.

Mogući razvoj događaja već su najavili lideri dva HDZ-a pozivajući na nepriznavanje federalne vlasti. Takođe, građani u dijelovima BiH sa većinskim hrvatskim stanovništvom nastaviće proteste što bi, prema ocjeni analitičara, moglo ugroziti bezbjednost u BiH i regiji.

Najčitanije