}

BiH

Građani u Stocu ponovo na biralištima: Bošnjaci bez kandidata za načelnika

Građani u Stocu ponovo na biralištima: Bošnjaci bez kandidata za načelnika
Građani u Stocu ponovo na biralištima: Bošnjaci bez kandidata za načelnika
Mirsada Lingo-Demirović, FOTO: N. Uglješa

SARAJEVO Centralna izborna komisija BiH (CIK) poništila je danas izbore u Stocu, koji su prekinuti 2. oktobra prošle godine, a u roku od 14 dana od pravosnažnosti odluke mora raspisati izbore u tom gradu.

Rok za žalbu na ovu odluku je dva dana, a kako je najavljeno Stočani bi na birališta ponovo mogli krajem januara ili početkom februara.

Za odluku o poništavanju izbora u Stocu glasala su četiri prisutna člana Komisije, dok je svoj glas za ovu odluku telefonski dao Branko Petrić, član CIK-a. I Ahmet Šantić je glasao telefonskim putem, a bio je protiv odluke. On smatra da je izbore trebalo poništiti na svim izbornim mjestima u tom gradu, uključujući i one mobilnih timova. Izbori u Stocu poništeni su na 20 redovnih biračkih mjesta i tri mobilna tima. Za ponovne izbore u ovom gradu potrebno je oko 19.000 KM, a CIK će ova sredstva tražiti iz budžetske rezerve budžeta institucija BiH za ovu godinu.

Što se tiče glasova putem pošte, CIK je zaprimio oko 900 glasačkih paketa. Prilikom njihovog brojanja u obzir neće biti uzimani glasački listići na kojima su birači glasali za nekog od kandidata koji su skinuti sa lista. Međutim, ti državljani BiH neće dobiti mogućnost ponovnog izjašnjavanja. Prema obrazloženju koje je dala Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a, ti glasački listići još nisu prebrojani, a neće biti dovoljno vremena da se pošalju novi glasački paketi osobama koje su glasale za sankcionisane kandidate. Na ovaj način su odlukom CIK-a, praktično, Bošnjaci Stočani koji žive izvan BiH ostali bez prava glasa. Predsjednica CIK-a je napomenula i da stranke čiji su kandidati skinuti s lista, a radi se o kandidatu koalicije "Za bolji Stolac" za načelnika općine Salmiru Kaplanu, kandidatima koalicije "Inicijativa za Stolac" za Općinsko vijeće Demiru Mahmutčehajiću i Ahmetu Ljuboviću i kandidatu koalicije Hrvatska koalicija za Stolac HSP BiH  HDZ 1990 za Općinsko vijeće Boži Ragužu, neće moći imenovati nove kandidate. Prema njenom obrazloženju, Izborni zakon daje mogućnost imenovanja novog kandidata samo u slučaju smrti osobe čije se ime već nalazi na glasačkom listiću.

"Štampaćemo glasačke listiće bez kandidata koji su skinuti s liste", rekla je Hadžiabdićeva.

Zbog ove odluke CIK-a, Kaplan je prozvao lidere HDZ-a i SNSD-a Dragana Čovića i Milorada Dodika.

"Taj dvojac rasparčava ovu zemlju i upravlja njom kako hoće. I ova odluka i one ranije su refleksije odnosa Čović  Dodik. Ljudi iz CIK-a dobili su zadaću da HDZ mora ostati na vlasti u Stocu. Član CIK-a Vlado Rogić ima tu zadaću i ako je ne ispuni on neće ostati u CIK-u", kazao je Kaplan.

Oglasila se i "Inicijativa za Stolac", najavivši da će bojkotovati naredne izbore, te ističe kako Bošnjaci u ovom gradu bez svog predstavnika neće imati za koga glasati.

CIK je donio i odluku o imenovanju zamjenskih članova Općinske izborne komisije Stolac. Za zamjenskog predsjednika OIK-a Stolac imenovan je Jozo Matić, a za zamjenske članove Rifat Zlomužica i Predrag Šupljeglav.

Dragan Čović, lider HDZ BiH, priliko posjete Stocu ranije je izjavio da od CIK-a očekuje da stvori uvjete kako bi i Stolac okončao demokratski izborni proces i dobio vlast koja će normalno funkcionirati.

Najčitanije