SARAJEVO- Predsjedništvo BiH danas je na hitnoj sjednici zabranilo izvoz naoružanja iz naše zemlje.
Iz Predsjedništva je saopšteno da je odluka o zabrani izvoza oružja donesena jer je oružje iz BiH prodavano zemljama u koje je izvoz naoružanja zabranjen rezolucijama Ujedinjenih nacija. Odluka o zabrani izvoza stupa na snagu odmah.
"Na osnovu upozorenja Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH i informacija iz diplomatskih izvora o postojanju indicija o izvozu naoružanja iz BiH, suprotno rezolucijama Ujedinjenih nacija i drugim međunarodnim odredbama, Predsjedništvo BiH je na hitnoj sjednici donijelo odluku o obustavi izdavanja dozvola za izvoz naoružanja i vojne opreme iz BiH", navedeno je u saopštenju emitovanom nakon sjednice kolektivnog šefa države.
Predsjedništvo je u odluci naložilo Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH da odmah obustavi izdavanje dozvola za izvoz naoružanja i vojne opreme iz naše zemlje.
Takođe, Vijeću ministara BiH naloženo je da u roku od 60 dana izradi novi pravilnik kojim će se utvrditi kriterijumi izdavanja dozvola za unutrašnji i spoljni promet naoružanja i vojne opreme.
"Predsjedništvo BiH obavezuje Savjet ministara BiH da provede ovu odluku koja stupa na snagu danom donošenja. Predsjedništvo BiH smatra da je potrebno da svi nadležni organi i institucije u BiH preduzmu odgovarajuće radnje i aktivnosti u skladu sa Ustavom i zakonima BiH, s ciljem utvrđivanja svih relevantnih informacija u vezi sa ovim pitanjem", saopšteno je iz Predsjedništva BiH.
Danas u Predsjedništvu kao ni u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH nismo mogli provjeriti u koju je zemlju pod embargom UN-a BiH izvozila oružje.
BiH je ranijih godina kao i u prva dva mjeseca ove godine izvozila velike količine oružja u Libiju koja je posljednjih mjesec dana zahvaćena nemirima i žestokim sukobima sljedbenika Muamera Gadafija i pobunjenika koji traže njegovu smjenu.
UN je embargo na uvoz oružja za Libiju donio krajem februara ove godine.