AMSTERDAM - Holandsko ministarstvo odbrane je iznenađeno današnjom odlukom Apelacionog suda, koji je zaključio da je država Holandija odgovorna za smrt trojice muslimana poslije pada Srebrenice u julu 1995. godine, i da vlada mora da plati odštetu njihovim porodicama.
Ministarstvo je saopštilo da će "proučiti presudu prije nego što odluči koje korake će preduzeti", javila je agencija Frans pres.
Reagujući na današnju presudu suda u Hagu, organizacija za ljudska prava "Amnesti internešenel" saopštila je da ovakva odluka "dokazuje da nijedan pripadnik međunarodnih mirovnih snaga ne može da izbjegne odgovornost za zločine u skladu sa međunarodnim pravom".
"Do sada, države su se ponašale kao da njihove mirovne trupe djeluju sa apsolutnim imunitetom", rekao je direktor za pravosuđe i politiku "Amnestija" Majkl Bokenek.
On je kazao da ovaj slučaj pokazuje da su sudovi spremni da "pozovu države na odgovornost zbog vladanja njihovih mirovnih trupa".