MOSTAR - Skupština Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) imenovala je danas jednoglasno Denisa Lasića iz HDZ-a BiH za mandatara za sastav nove kantonalne Vlade, javio je dopisnik Srne.
Poslanici su izabrali i predsjednika Skupštine na čijem čelu će u naredne četiri godine biti Ramiz Jelovac iz SDA, dok je za zamjenika iz reda hrvatskog naroda izabran Luka Faletar iz HDZ-a 1990.
Srpsko mjesto u rukovodstvu Skupštine ostalo je upražnjeno, jer političke stranke još nisu postigle dogovor kome će pripasti, a žele ga i HDZ BiH i SDP.
Konačni politički dogovor o formiranju vlasti i podjeli resora još nije postignut, a razgovori stranačkih predstavnika biće nastavljeni sutra u Mostaru.
Lasić je izjavio da je uvjeren da će HNK uskoro dobiti Vladu.
''Iako ćemo ući u septembar, mislim da ćemo stići obaviti sve poslove koji nas čekaju'', rekao je Lasić i dodao da su i dalje u toku pregovari o raspodjeli resora. On je istakao da je za to da nijedan nacionalni blok ne bude ekskluzivni zastupnik određenog ministarstva.
Jelovac smatra da će vlast u HNK ipak sačekati formiranje vlasti na nivou BiH.