SARAJEVO - Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko upozorio je danas da se procjenjuje da se svake godine gubi oko milion metara kvadratnih šume zbog nelegalne sječe.
Otvarajući u Kupresu konferenciju "Budućnost šumarstva i obrade drveta u BiH" Incko je naglasio potrebu usvajanja zakona o šumarstvu na federalnom nivou, da bi se omogućio razvoj ovog značajnog privrednog sektora i sprovela odluka Ustavnog suda Federacije BiH /FBiH/ iz 2009. godine.
"Usvajanje zakona o šumarstvu FBiH nije samo pitanje koje je potrebno hitno riješiti kako bi se omogućio razvoj ovog važnog ekonomskog sektora, nego je riječ i o zakonskoj obavezi od prije sedam godina da se implementira odluka Ustavnog suda FBiH donesena 2009. godine", rekao je Incko.
Visoki predstavnik je naglasio da trenutna situacija nije zadovoljavajuća u sektoru šumarstva.
"U FBiH šume i šumovita područja čine 58 odsto teritorije. Sektor obrade drveta je izuzetno aktivan i profitabilan u ovom i drugim kantonima, doprinoseći kantonalnom budžetu i budžetu FBiH", rekao je Incko.
On je izrazio zadovoljstvo što učestvuje u radu konferencije koja bi, kako je naveo, trebalo da doprinese ubrzanju razvoja jednog od najperspektivnijih sektora ekonomije u BiH - šumarstva i obrade drveta.
"Pozivam vas da iskoristite ovu konferenciju i urgirate kod vaših političkih predstavnika u Federaciji - posebno kod Vlade i Parlamenta FBiH - da se ubrza usvajanje modernog i sveobuhvatnog zakona o šumama", dodao je Incko.
Incko se danas sastao i sa čelnicima Livanjskog kantona sa kojima je razgovarao o političkim pitanjima.