BiH

Incko: Ništa se ne može izgraditi genocidom (Video)

Incko: Ništa se ne može izgraditi genocidom (Video)
Incko: Ništa se ne može izgraditi genocidom (Video)
Beta

SARAJEVO - Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko poručio je danas iz Potočara kod Srebrenice da se ništa ne može izgraditi na genocidu niti se bilo šta može zaštiti genocidom.

"Ima onih koji insistiraju da ubice nisu ubice, da žrtve nisu žrtve i da mrtvi nisu mrtvi. Ali, to će nestati pred istinom koja će prevladati, čak i među onima koji se tvrdoglavo kriju od nje. Mladić je u Hagu. Pravda je spora, ali na kraju dođe", rekao je Incko na komemorativnom skupu u Potočarima povodom 16. godišnjice sradanja Bošnjaka u Srebrenici.

Na komemoraciji na kojoj se danas okupilo oko 40.000 ljudi, među kojima najviši zvaničnici BiH, Incko je izrazio uvjerenje da će suđenje Mladiću u Hagu uspostaviti moralnu ravnotežu.

On je istakao da je uz sve one koji su izgubili voljene, da se s njima solidariše, tuguje i saosjeća, dodajući da želi da sarađuje s ljudima dobre volje koji žele da žive u miru i pravdi.

Američki ambasador u BiH Patrik Mun rekao je da je došao u Potočare da oda počast žrtvama genocida, njihovim porodicama, svim Srebreničanima i njihovim prijateljima.

"Žalim za žrtvama koje danas ispraćamo, kao i za onima koje još nisu pronađene. Od proteklog okupljanja donekle nas je utješila činjenica da će se Ratko Mladić suočiti s pravdom. Oni koji negiraju genocid ili nastoje da ga minimiziraju, umanjuju patnju, kada negiraju nešto što se ne može negirati, oni ometaju put ka pravdi oprostu i pomirenju", poručio je američki ambasador.

Predsjednik Organizacionog odbora obilježavanja 16. godišnjice genocida u Srebrenici Ćamil Duraković rekao je da je ovo za njega simbolična godišnjica, jer je imao 16 godina kada se desila srebrenička tragedija.

"Ovdje smo da ispratimo 613 žrtava genocida. Ratko Mladić je iza rešetaka. Naši mrtvi po prvi put imaju malo više mira nego ranije. Preživjele žrtve genocida hoćemo da osudimo i pozovemo sugrađane i međunarodnu zajednicu da stanemo na kraj poricanju genocida. Srebrenica mora živjeti i svedočiti, ali zbog svega što se ovdje dogodilo neće moći sama", naglasio je Duraković.

Predsjednik Upravnog odbora Memorijalnog centra i ministar bezbjednosti BiH Sadik Ahmetović rekao je da su Potočari najtužnije mjesto u Evropi, ali i mjesto sa kojeg se budućim generacijam šalje poruka pravde i mira.

"Suočavanje s prošlošću je glavni uslov za pomirenje i sigurnost u BiH", istakao je Ahmetović, ističući da se sva tri naroda u BiH moraju odreći zločinaca i suočiti sa prošlošću.

Komemoraciji u Potočarima prisustvuju članovi porodica srebreničkih žrtava, članovi Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i Željko Komšić, predsjednik Hrvatske Ivo Josipović, predstavnici parlamenta BiH, Savjeta ministara BiH, Vlade Federacije BiH, lider Socijaldemokratske partije BiH Zlatko Lagumdžija, visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, američki ambasador u BiH Patrik Mun, zamjenik turskog premijera Bulent Arinč, kao i brojni predstavnici dipolomatskog kora.

Obilježavanju godišnjice stradanja Bošnjaka u Srebrenici prisustvuje i Miladin Dragičević, izaslanik predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

U Potočare su stigle i beogradske "Žene u crnom".

U memorijalnom centru Potočari danas je sahranjeno još 613 identifikovanih srebreničkih žrtava. Vjerski obred predvodio je poglavar Islamske zajednice BiH (IZ BiH) Mustafa Cerić.

Povodom obilježavanja 16. godišnjice srebreničke tragedije u Federaciji BiH i Brčko Distriktu je danas dan žalosti.

Skup u Srebrenici zajednički obezbjeđuju sve policijske agencije iz BiH.

Izetbegović: Srebrenica najdublja rana bošnjačkog naroda

Član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je da je Srebrenica najdublja rana bošnjačkog naroda, koja nikada neće zarasti.

Govoreći na komemorativnom skupu povodom 16. godišnjice genocida u Srebrenici, Izetbegović je ocijenio da je to "tamna mrlja na obrazu međunarodne zajednice i crna rupa na savjesti naredbodavaca i izvršilaca zločina".

"Genocid nije bio stvar afekta koji je trajao par sati, niti se on desio krivicom par komandanata. Kompletna vojno-politička struktura, sa Ratkom Mladićem na čelu, sedmicama je zarobljavalja, vršila egzekucije i prikrivala tragove zločina", naveo je Izetbegović.

Podsjetivši da su Radovan Karadžić i Ratko Mladić u Hagu, on je ocijenio da je pravda spora i djelimična, jer su stotine neposrednih izvršilaca zločina još na slobodi, dok "veći dio srpskog naroda još izbjegava da se suoči sa istinom".

"U dijelovima Srbije i BiH Mladić se slavi kao heroj. Neki uticajni ljudi izjavljuju kako je taj zločinac zaslužan za stvaranje nekakve srpske države sa ove strane Drine. Ti isti spominju referendume, da bi mogli dovesti u pitanje cjelovitost BiH, odvojiti Srebrenicu od njene teritorije", naveo je bošnjački član Predsedništva BiH.

Josipović: Ljude mjeriti po ljudskosti

Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović je rekao da se odgovorni za srebrenički genocid moraju kazniti kako bi se žrtvama i njihovom porodicama dalo zasluženo poštovanje.

"Pozvani smo i odgovorni da budućnost koju gradimo bude takva da nikada susjed ne krene na susjeda, komšija na komšiju... Moramo učiti svoju djecu dobru, da ih naučimo da vole i štite druge ljude, bez obzira koje nacionalnosti i vjere bili. Naša obaveza je da ovaj dio Evrope postane prostor mira, međusobnog poštovanja, gdje se ljudi mjere po ljudskosti i vrlinama, a ne po imenu", istakao je Josipović i dodao: "Ovdje sam s vama da zajedno u tišini pokušamo da nađemo snagu za budućnost i da odamo najdublju počast počast nevinim žrtvama genocida u Srebrenici, nevinim hiljadama koje su ubijene u besmislenom i svirepom zločinu."

Arinč: Ne robovati prošlosti

Zamjenik premijera Turske Bulent Arinč rekao je u Potočarima da je u Srebrenici "ljudskost svijeta pala na ispitu" i poručio da se nikada neće dopustiti da se zaboravi srebrenički genocid.

Arinč je kazao da arhitekte i izvršioci genocida nad Bošnjacima u Srebrenici neće ostati nekažnjeni, podsjetivši da su Mladić i Karadžić u Hagu i da za njih očekuje kaznu koja bi "zadovoljila osjećanje pravde".

"S druge strane, želimo da se radi na obezbjeđivanju trajnog mira i stabilnosti na Balkanu, da zajedno izgradimo bezbjedno i srećnije sutra, bez robovanja prošlosti", istakao je Arinč.

Komemorativni skup protekao mirno

Komemorativni skup u Memorijalnom centru u Potočarima, kojim je obilježeno 16 godina od stradanja Bošnjaka u Srebrenici, protekao je mirno, bez incidenata, rekao je portparol Centra javne bezbjednosti Bijeljina Dragomir Perić.

Prema njegovim riječima, skup je obezbjeđivao MUP Republike Srpske u saradnji sa Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA), Policijskom upravom Federacije BiH, policijom Tuzlanskog kantona, Graničnom policijom BiH i drugim bezbjednosnim strukturama u BiH.

On je naveo da je komemorativnom skupu prisustvovalo više hiljada ljudi koji su doputovali u 275 autobusa i 3.633 putnička vozila.

 

Najčitanije