BANjALUKA - Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović ocijenio je u petak da najava Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske (RS) da će Ustavnom sudu RS uputiti inicijativu za ocjenu ustavnosti obilježja grada Banjaluka liči na predizbornu kampanju.
"Izborna je godina, pa sada sve postaje problem - kako šta kome odgovara. Naprosto, ljudi imaju pravo na to, postoje procedure i vidjećemo kako će to ići i da li će institucije koje o tome odlučuju uopšte uvažiti to pitanje ili neće", rekao je Davidović Srni.
Osim za Banjaluku, Klub Bošnjaka istu inicijativu prije tri dana najavio je i za grbove opština Vlasenica i Nevesinje.
"Klub smatra da grbovi ovih lokalnih zajednica nisu u skladu sa Ustavom RS i da ne odražavaju kriterijum proporcionalnosti i zastupljenosti konstitutivnih naroda", rekao je predsjedavajući Kluba Edin Ramić.
On je kao primjer naveo grb Banjaluke, u kojem su temelji crkve, protiv koje, kako je rekao, Bošnjaci nemaju ništa, ali ne odražava zastupljenost i ostalih konstitutivnih naroda.
Načelnik vlaseničke opštine Mladen Popović u četvrtak je odbacio kao neosnovanu ovu najavu Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS. Međutim, predsjednik Skupštine opštine Vlasenica Sakib Zubović smatra da je inicijativa utemeljena, jer u Ustavu RS piše da su konstitutivna tri naroda i da oni sačinjavaju društvenu zajednicu.