BiH

Institut za istoriju UNSA obilježava 65 godina postojanja

Institut za istoriju UNSA obilježava 65 godina postojanja
Foto: Vlada KS | Institutu za istoriju UNSA obilježava 65 godina postojanja

SARAJEVO - Institut za istoriju Univerziteta u Sarajevu (UNSA) obilježava 65 godina postojanja i rada, transformirajući se od istraživanja istorije radničkog pokreta do obuhvaćanja istorije BiH od srednjeg vijeka do danas.

Sa 26 zaposlenih, uključujući 16 doktora istorijskih nauka, Institut aktivno provodi istraživačke projekte, organizira konferencije i izdaje publikacije, dok digitalizuje svoja izdanja za široku dostupnost putem web stranice i webshopa.

Tim povodom direktor Instituta Sedad Bešlija primio je u radnu posjetu Adnu Adna Mesihović, ministricu za nauku, visoko obrazovanje i mlade u Vladi Kantona Sarajevo, pomoćnicu Azeminu Njuhović, te saradnike ministarstva. U ime Instituta domaćini su bili i Safet Bandžović i Hana Jounis, naučni savjetnici.

Direktor Instituta je tokom razgovora upoznao goste s ključnim postignućima Instituta u proteklih šest i po decenija rada. Istakao je da je Institutu potreban dalji razvoj u svim segmentima rada: kadrovskom, infrastrukturnom, projektnom, informaciono-tehnološkom i međunarodnom.

U tom smislu ukratko je prezentirao tekuće aktivnosti unutar Instituta. Bila je to prilika da se naglase i specifičnosti naučnoistraživačkog rada iz oblasti istorije kao nacionalne discipline i zatraži razumijevanje i podrška osnivača kod budućih zakonskih rješenja, ali i postavljanja adekvatnih uvjeta prilikom aplikacija za naučnoistraživačke projekte.

Naglašeno je da je Institutu potrebna dodatna podrška za arhivska istraživanja saradnika i izdavačku djelatnost te kapitalne projekte koji su u pripremi.

Ministrica je izrazila zadovoljstvo postignutim rezultatima u radu ustanove i iskazala opredjeljenje za uvažavanje specifičnosti humanističkih disciplina kroz buduća zakonska rješenja. Takođe, istaknula je podršku daljem razvoju ustanove, kao i spremnost za saradnju sa UNSA u procesu rješavanja dugogodišnjeg problema Instituta – smještaja ustanove.

„Bogata istorija Instituta kao i institutski naučnoistraživački projekti, te bogat opseg radova koji je objavljen na više jezika i koji su uz to digitalizovani i dostupni širom svijeta putem online platformi su dokaz da Insitut radi na unapređenju i promociji naučno istraživačke djelatnosti, na šta Kanton Sarajevo treba biti ponosan. Ministarstvo Institut vidi kao jednog od ključnih partnera u promociji i razumjevanju identiteta i kulturnog naslijeđa Kantona Sarajevo“, istakla je ministrica Mesihović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije