LONDON - Prošetala sam sa suprugom sinoć naseljem i bilo je teško vidjeti cijeli prizor, svi su izlozi razbijeni i opljačkani, a dvije radnje su zapaljenje, priča tridesetsedmogodišnja Elvira Buco, Goraždanka koja već 15 godina živi u Londonu.
"Na području Klepam Džanksna, gdje živimo, trenutno niti jedna prodavaonica nije otvorena, tako da kupujemo u susjednim dijelovima grada. Trenutno su svi koncentrisani na relaciju posao - kuća", dodaje ona.
Prisjeća se ponedjeljka naveče, kada se sa suprugom našla u srcu nasilja.
"Obreli smo se tu jer živimo u susjednoj ulici od mjesta gdje su izbili nemiri, ali se lično nama nije ništa negativno desilo. Tokom noći smo komunicirali sa prijateljima koji žive u drugim dijelovima Londona koji su bili zahvaćeni nasiljem i niko od njih nije imao direktne sukobe", pojasnila je Buco.
Priča da je sutradan 90 odsto kompanija radnicima dozvolilo da ranije s posla odu kući te da se život u Londonu postepeno normalizuje. Kaže i da lokalno stanovništvo formira tzv. metla vojsku i čisti naselja. Vidna je, dodaje, šteta koju su nanijeli huligani.
"Ove huligane samo pljačka interesuje i nema fizičkog nasilja na stanovništvo. Engleska je generalno miroljubiva, ovo izgleda užasno jer se ovakva vrsta demonstracije ne dešava često. Policija nije nasilna, samo specijalne jedinice imaju oružje, i stoga su huligani i uzeli maha", pojašnjava ona.
Nada se, kaže, da će engleska vlada sprovesti socijalne reforme da u budućnosti izbjegne sukobe ovakvih razmjera.
"Tužno je to što se dešava, država im je obezbijedila krov nad glavom i socijalnu pomoć, sa zdravstvenim i zubarskim osiguranjem, besplatno školovanje, a oni svu dobrotu uzvraćaju kriminalom, sramotnim za cijelu državu. Ova grupa mladih ljudi ne posjeduje kulturu i odgoj, nego nasuprot, posjeduju genetiku kriminalca", dodaje Buco.
Gradovi u Velikoj Britaniji tokom noći između srijede i četvrtka bili su relativno mirni poslije višednevnih nemira i pljačkanja, ali je situacija i dalje veoma napeta. Prvi put od izbijanja nemira zabilježeni su samo manji sukobi u Velsu. U neredima proteklih dana u toj državi život je izgubilo četvoro ljudi. Policija je i juče širom Londona sprovodila racije po kućama kako bi privela izgrednike.
To, međutim, nije jedini epilog haosa, jer su profesionalne grupacije izračunale da će ovo nasilje Englesku koštati više od 150 miliona livri (170 miliona evra), u šta je uračunata šteta koju su pretrpjeli danima zatvoreni objekti, te saniranje štete i troškovi osiguravajućih kuća.
Britanski premijer Dejvid Kameron poručio je juče u obraćanju poslanicima tamošnjeg parlamenta da neće biti "kulture straha" na ulicama.
"Nećemo dozvoliti da nas pobijedi nekoliko nasilnika", rekao je Kameron i dadao da se razmatra ometanje društvenih mreža dok traju nemiri na ulicama, jer je ta mjera ranije bila osuđena kao represivna kada su je primjenjivale druge zemlje.
U državi čiji je on premijer više od 90.000 ljudi do juče je potpisalo onlajn peticiju da svakom ko je učestvovao u nemirima budu ukinute sve beneficije koje eventualno dobija. Istovremeno, policija u Birmingemu počela je istragu o pogibiji trojice ljudi porijeklom iz južne Azije, koje je udario automobil dok su pokušavali da sačuvaju prodavnice od pljačkanja.
Nasilje je izbilo 6. avgusta uveče u Totenhemu, sjevernom predgrađu Londona, u znak protesta jer je policija ubila Marka Dugana. Neredi su, međutim, oživjeli debatu o mjerama štednje koje je predložila britanska vlade. Pojedini ugledni svjetski mediji juče su konstatovali da su korijeni nereda u Engleskoj u socijalnim razlikama, uz komentar da siromašni često imaju veće šanse da dobiju na lutriji nego da se probiju u viši sloj.
Utakmice
Uvodna utakmica Totenhema u novoj sezoni engleske fudbalske Premijer lige protiv Evertona, koja se trebalo da bude odigrana u subotu, odložena je zbog nemira. Otkazana je i utakmica reprezentacije Engleske sa Holandijom, kao i nekoliko mečeva Karling kupa u Londonu i Bristolu.