BiH

Istragu prebacili Specijalnom tužilaštvu

Istragu prebacili Specijalnom tužilaštvu
Istragu prebacili Specijalnom tužilaštvu
D. RISOJEVIĆ

BANJALUKA - Banjalučko Okružno tužilaštvo prebacilo je juče Specijalnom tužilaštvu istragu o privatizaciji Kristal banke i Banjalučke banke, nakon što su primili izvještaj revizije o vrijednosti banaka uoči njihove prodaje.

Kako je saopšteno iz Tužilaštva, riječ je o predmetu s "obilježjima krivičnih djela protiv privrede i platnog prometa, koji su od posebnog značaja za RS".

Banjalučko tužilaštvo, koje istragu o ovom predmetu vodi više godina, odlučilo se na ovaj potez, uprkos tome što su se ranije žalili da im za završetak istrage nedostaje samo izvještaj o vrijednosti banaka uoči privatizacije da bi mogli da preduzimaju dalje radnje.

Miodrag Bajić, glavni specijalni tužilac, juče nije ni znao da su im kolege iz Okružnog tužilaštva proslijedile ovaj predmet, koji je postao žarište političkog prepucavanja poslije objavljivanja izvještaja revizije.

"To što su nam proslijedili predmet, automatski ne znači da ćemo ga i preuzeti. O tome ćemo odlučiti nakon što provjerimo da li smo zaista nadležni, kao i da li tu ima obilježja krivičnog djela i ko je odgovoran za to", rekao je Bajić.

Slaven Pekić, potpredsjednik PDP-a, ocijenio je da samo sud može da da kvalifikaciju da li je u ovim slučajevima bilo kriminala, a ne da se prodaja ovih banaka, kako tvrdi, već godinama koristi kao sredstvo obračuna sa PDP-om, samo zbog toga što je lider partije Mladen Ivanić u to vrijeme bio predsjednik Vlade RS.

On je pozvao Borislava Bijelića, predsjednika Komisije za reviziju privatizacije, da javnosti podnese računa o tome koliko su para potrošili i šta su uradili za to vrijeme.

"Nama je stalo da se, konačno, završi ova priča, jer se kroz to kriminalizuje čitava partija", rekao je Pekić i istakao da Bijelić mora da položi račune kako bi građani sami procijenili "da li on radi ili mlati praznu slamu po nalogu svojih političkih mentora."

 

Najčitanije