BANJALUKA - Jedan od najvažnijih aspekata saradnje NATO-a sa zemljama partnerima je interoperabilnost.
To znači da zemlje partneri mogu ravnopravno učestvovati u NATO misijama, vježbama i aktivnostima, a to je jedino moguće ako zemlje partneri koriste usklađene standarde, doktrine, procedure i opremu. Na taj način zemlja partner može, praktično od prvog dana operacije, učestvovati kao bilo koja članica Alijanse.
Odnosi NATO-a i BiH bili su dugi niz godina "zaleđeni", posebno nakon odluke ministara spoljnih poslova Alijanse u decembru 2009. godine, potvrđene na samitu NATO-a u Talinu naredne, da BiH dobije odluku o pokretanju članstva u Alijansi, ali da će prvi godišnji plan u sklopu Akcionog plana za članstvo biti usvojen tek nakon rješenja pitanja vojne imovine. Nakon što BiH godinama nije uradila ništa na tom pitanju, 2019. je ipak pokrenut Akcioni plan za članstvo, nakon što je u tišini, gotovo mimo javnosti, uz podsticaj SAD, riješeno pitanje knjiženja vojne imovine, kao dio dogovora državne koalicije na nivou BiH poslije izbora 2018. godine.
Nakon pokretanja proširene ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. NATO je ponovo intenzivirao odnose sa BiH, a poseban akcenat je stavljen na interoperabilnost Oružanih snaga BiH i NATO-a. Najveći doprinos na tom planu su pružile SAD, a u posljednje vrijeme i NATO, koji je u julu prošle godine otvorio Ćeliju za političku podršku i angažman pri NATO štabu u Sarajevu.
Uz pomoć inicijative za izgradnju odbrambenih i srodnih bezbjednosnih kapaciteta, usvojen je paket pomoći za BiH 2023. godine.
"Paket uključuje inicijative u oblastima kao što su upravljanje krizama, sajber odbrana, avio-medicinska evakuacija i upravljanje posljedicama incidenata koji uključuju hemijske, biološke, radiološke ili nuklearne (CBRN) supstance", kažu u NATO-u.
Pojašnjavaju da BiH radi na razvoju profesionalnih oružanih snaga koje su interoperabilne sa snagama NATO-a, koje su sastavljene od dobrovoljaca profesionalaca. S tim u vezi, pokrenut je proces planiranja i revizije s ciljem da se obezbijedi strukturisana osnova za identifikaciju snaga i sposobnosti koje bi mogle biti dostupne Alijansi za multinacionalnu obuku, vježbe i operacije održavanja mira i upravljanja krizama.
Na jednom od nezvaničnih brifinga koje smo imali sa predstavnicima Alijanse, prilikom prošlogodišnjeg boravka u Glavnom štabu NATO-a u Briselu, pojašnjeno nam je da je PARP glavni mehanizam koji se koristi za usmjeravanje i mjerenje napretka u reformi odbrane i vojske.
Zanimljivo je da je upravo zapadni Balkan bio povod NATO-u da unaprijedi koncept interoperabilnosti trupa članica Alijanse s trupama zemalja partnera. S tim u vezi, NATO je 2014. godine pokrenuo Partnerstvo u interoperabilnosti, s ciljem da se stavi novi akcenat na jačanje ovog aspekta saradnje s partnerima, kako bi iskoristili svoj puni potencijal.

(Objavljivanje ovog teksta je dijelom finansirano grantom Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State). Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država.)