BiH

Kazne "slomile kičmu" CIK-u

Kazne "slomile kičmu" CIK-u
Foto: Print Screen | Kazne "slomile kičmu" CIK-u

SARAJEVO – Odlučivanje o kaznama zbog preuranjene izborne kampanje opteretilo je Centralnu izbornu komisiju BiH i istovremeno je onemogućilo da razmatra i odlučuje o puno bitnijim stvarima koji se tiču upravljanja i integriteta izbornog procesa.

Ovo se moglo čuti na sjednici Centralne izborne komisije BiH gdje je Vanja Bjelica Prutina, član CIK-a rekla da su u tim postupcima izricane minimalne kazne, što je greška, ali da se nada da će na sljedećim Opštim izborima biti uzeto u obzir i to koliko je stranka ili politički subjekt kažnjena i na prethodnim izborima.

"To će onemogućiti ili spriječiti da se u ovoj instituciji doslovno slomi kičma i da rješavamo po tri hiljade prigovora ili više, a koje se odnose na objave na društvenim mrežama što ne da iscrpljuje ovu službu, već eje poupno lomi i onemogućava da se bavi drugim ključnim i krucijalnim stvarima koji se tiču upravljanja izbornog procesa", rekla je Bjelica Prutina.

Na sjednici CIK-a je istaknuto je da nije bilo vremena da se CIK bavi analizom prigovora koji su se, recimo, odnosili na sumnju da je neko glasao u ime drugog lica, a nije bilo vremena ni za vještačanja, traženja izvoda iz biračkog spiska i niz durgih važnih prigovora.

"Služba je iscrpljena i dan danas je iscrpljena jer još uvijek rješava predmete nekih objava na društvenim mrežama. Kazne su se izricale po tri, pa tri i po, pa četiri hiljade KM. Naravno, kumulativna suma je velika, zadnji podatak je 700.000 KM, ali je vjerovatno i veća, ali ne zato što je kaznena politika bila oštra nego zato što su donesene hiljade odluka. Sami sebi smo napravili problem, jer da je jedna kazna izrečena od 10.000 pa sljedeća 30.000 KM bilo bi ukupno 20 slučajeva u izbornom ciklusu", istakla je Bjelica Prutina.

Inače, na ovim lokalnim izborima, a nakon što je Kristijan Šmit nametnuo izmjene Izbornog zakona, omogućeno je da CIK kažnjava i one objave koje nisu sponzorisane. Te izmjene bile su okidač nevladinom sektoru, pojedincima ali i političkim partijama da prijavljuju stranke i pojedince za preuranjenu kampanju, a u nazad skoro pola godine gotovo da nije bilo sjednice na kojoj CIK nije odlučivao o tome.

Politika CIK-a prilikom kažnjavanja bila je da se prvo izriče minimalna kazna koja bi se kasnije povećavala za po 500 KM, a što očigledno nije bilo dovoljno s obzirom da su hiljade i hiljade objava sankcionisane, a isto toliko ih ostalo neprimijećeno.

Pored toga što su izricane minimmalne kazne, CIK je omogućio političkim partijama koje su podnijele zahtjev da te iste kazne plate u ratama, iako plaćanje u ratama nigdje nije navedeno u Izbornom zakonu BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije