TREBINJE – Potpredsjednik Federacije BiH /FBiH/ Mirsad Kebo rekao je danas u Trebinju da će FBiH uložiti napore za masovniji povratak Srba u dolinu Neretve i da Srbi imaju pravo da utiču na bitne odluke na tom prostoru.
„Srbi u dolini Neretve predstavljaju bitan politički, kulturološki, sociološki, ekonomski i svaki drugi faktor i imaju puno pravo da utiču na sve odluke koje su bitne na tom prostoru“, istakao je Kebo.
On je nakon sastanka sa rukovodstvom trebinjske opštine rekao da je u Trebinju evidentno poboljšano uvažavanje ljudi bez obzira na nacionalnost i političku orijentaciju, te da je tolerancija povećana.
Prema njegovim riječima, za masovniji povratak Bošnjaka na ovo područje, osim želje, potrebno je i stvoriti uslove za život, te zajedničkim sredstvima u Hercegovini napraviti ambijent u kome će ljudi zasnivati budućnost.
Načelnik opštine Trebinje Dobroslav Ćuk rekao je da će se sa poboljšanjem ekonomskih prilika u ovoj opštini i cijeloj regiji stvoriti bolji uslovi za povratak.
„Na području ove opštine ne postoji nijedan neriješen slučaj povratka kako u imovinsko-pravnom smislu tako i u pogledu ostvanjivanja ljudskih prava“, rekao je Ćuk i dodao da u Trebinju nema građana drugog reda, te pozvao sve koji su otišli da se vrate u ovaj grad.
On je napomenuo da će opština izdvojiti novčana sredstva za Carevu džamiju u Starom Gradu, čija rekonstrukcija treba da se završi ove godine.
Potpredsjenik FBiH sastao se danas i sa ocem pokojnog Srđana Aleksića, mladića koji je u toku rata poginuo braneći prijatelja Bošnjaka od srpkih rezervista. On je zatim posjetio gradilšte Careve džamije.