ODŽAK Banjalučki biskup monsinjor Franjo Komarica juče je u Odžaku izjavio da država treba hitno donijeti ozbiljnu i preciznu strategiju održivog povratka.
On je govoreći na okruglom stolu `Održivi povratak` naglasio da bi ova strategija povratnicima garantovala, osim fizičke bezbjednosti i materijalnu pomoć, ne samo u obnovi njihovih domova nego i u izgradnji nužne infrastrukture.
Na skupu je rečeno da se na područje bosanske Posavine vratilo između 69.000 i 15.000 prijeratnih stanovnika.
Mario Nenadić, pomoćnik ministra za ljudska prava i izbjeglice pri Savjetu ministara BiH, je rekao da je `na području cijele BiH registrirano oko 2,5 milijuna izbjeglih lica, a do sada se na svoja imanja vratilo tek nešto više od jednog milijuna`.
On naglašava da je BiH među prvima u regiji donijela Strategiju povratka u kojoj su uočljiva i naglašena četiri cilja.
`Prvi je cilj bio povratak ljudi, potom imovine, zatim obnova domova u cilju povratka i na koncu - održivi povratak. Vraćeno je 99,7 odsto imovine od ukupno 225.000 podnesenih zahtjeva. Kada se radi o obnovi od prijavljenih 445.000 objekata, obnovljeno je 260.000, a taj posao se planski nastavlja u iduće četiri godine`, objasnio je Nenadić.
On je napomenuo da država za obnovu izdvaja 1,1 milion maraka, entitetski budžeti su opterećeni sa po 20 miliona, dok lokalne zajednice ulažu dodatnih 10 miliona maraka. I ovom prilikom je naglašeno da Hrvatska ulaže velika sredstva za pomoć u obnovi porušenih kuća Hrvata u BiH. Taj iznos je prošle godine bio oko 20 miliona kuna, a ove će se godine ulaganje povećati na 27 miliona.
Boris Belanić, savjetnik u Ambasadi RH u BiH, za pitanje povratka i obnove je apostrofirao problem plaćanja PDV-a na građevinski materijal i druge potrebe u obnovi porušenih kuća, ističući da je to značajan faktor opterećenja donacija i ne predstavlja podršku povratku.
Okrugli sto su organizovali Vijeće za sredstva društvenog priopćavanja Biskupske konferencije BiH, Vlada Posavskog kantona i opština Odžak.