SREBRENICA - Počeo je ukop 175 srebreničkih žrtava u Memorijalnom centru Potočari, tabuti se u tišini prenose na vječni počinak.
Među žrtvama koje se ukopavaju najstariji je Hurem (Bege) Begović, koji je imao 79 godina kada je ubijen, a najmlađi Senad (Rame) Beganović, ubijen u 14. godini. Od 175 žrtava 13 je maloljetnika.Današnja komemoracija i dženaza srebreničkim žrtvama prošla je bez političkih govora, prenosi Avaz.
Ranije su cvijeće i vijence položile brojne delegacije iz političkog života BiH i međunarodnog kora, te predstavnici mnogih udruženja, organizacija te vjerskih i vojnih struktura.
Pored predsjedavajućeg i člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića i Željke Komšića, počast žrtvama su polaganjem cvijeća odale i delegacije niza zemalja, među kojima Sjedinjenih Američkih Država, Saudijske Arabije, Francuske, Iraka, Njemačke, Rumunije, Grčke, Španije, Makedonije i Švicarske.
Denis Bećirović, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH, položio je cvijeće ispred Parlamenta BiH.
‘’Na ovom, za nas svetom mjestu, gdje je dosad vječni smiraj našlo 6.066 žrtava, djece, žena, staraca i branitelja Srebrenice i Podrinja, danas će nakon klanjanja dženaze vječni smiraj naći još 175 žrtava najvećeg zločina u Evropi iz druge polovine 20. vijeka’’, kazao je načelnik Opštine Srebrenica Ćamil Duraković danas na komemoraciji u Potočarima.
Nažalost, naveo je, ovo neće biti kraj našeg traganja za žrtvama iz Srebrenice i Podrinja.
‘’Njih još oko 2.000 je negdje u skrivenim masovnim grobnicama širom Podrinja...’’ kazao je Duraković.
Danas smo, dodao je, puni tuge, „naviru nam sjećanja na naše žrtve“.
‘’Prošlost ne možemo zaboraviti niti promijeniti, ali ona nas mora opominjati na sadašnjost i budućnost. Mi znamo da su hiljade nevinih postali žrtve samo zato što su bili odani svom zavičaju, kulturi, vjeri i svojim običajima‘’, kazao je Duraković.
Odmah po dolasku u Memorijalni centar, reisu-l-ulema IZ Husein ef. Kavazović, kao I delegacija Rijaseta su se uputili prema mjestu gdje se sada nalaze tabuti kako bi razgovarali sa porodicama žrtava, javlja Klix.
Mnoge srebreničke majke danas su se oprostile od svojih najmilijih.
Opraštajući se od svojih najbližih, najčešća izgovorena rečenica koja se mogla čuti bila je ona kako im "nakon današnjeg popodneva više neće ostati niko na svijetu".
Neke od njih danas sahranjuju posljednjeg pronađenog sina, neke posljednjeg brata, dok je većina danas prisutnih u Potočarima ispratila još jednog u nizu identifikovanih rođaka, čije su kosti pronađene nakon dugogodišnje potrage u nekoj od masovnih grobnica, na više lokacija, pa, čak, i u po četiri različite masovne grobnice.
"Nemamo više nikoga na svijetu. Do danas je postojalo malo nade da su živi. Sa današnjim danom sve će biti završeno, ali ćemo barem znati gdje možemo da ih posjetimo", govore kroz suze uplakane Srebreničanke dok miluju tabute.
Neke od majki su, kako je javio novinar AA, opraštajući se od sinova i muževa, na momente gubile svijest i pribransot, a neke su, čak, podizale tabute sa zemlje, ne želeći da se odvoje, kako su kazale, od nekoliko koščica djece koja će danas konačno pronaći vječni smiraj zajedno sa ostalim ubijenim u genocidu jula 1995.
U Potočarima je danas vladala tišina prekidana samo učenjem odlomaka iz Kurana i plačem majki.
Mirdihan Dervišervić koji trenutno radi kao vozač u Tuzli došao je da na vječni put isprati svoje rođake.
Kaže, izgubio je trojicu amidža, daidžu i djeda, te da teško podnosi ove bolne trenutke i da od svojih rođaka nema ni dokumenata.
Poslanik bošnjačke nacionalne manjine Nedžad Hodžić pozvao je jutros poslanike Hrvatskog sabora da se prisjete žrtava Srebrenice.
Danas je Dan sjećanja na žrtvu Srebrenice, podsjetio je Hodžić i pozvao kolege da u saborskoj stanci podijele cvjetove Srebrenice i prisjete se stradalih.
Tokom noći u Srebrenici je pala kiša tako da su mnogobrojni učesnici "Marša mira" koji su prenoćili u šatorima kao i drugi koji odlučili da današnji dan dočekaju u krugu Potočara noć proveli budni, prenosi Avaz.
Inače, tabuti s posmrtnim ostacima žrtava genocida sinoć su iznešeni iz fabrike akumulatora na prostor ispred musale gdje će se danas klanjati dženaza.
Ukop će predvoditi reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović.
Komemorativni skup obezbjeđuje policija Republike Srpske, uz podršku svih bezbjednosnih struktura u BiH. Skup protiče mirno.
Na putevima u regiji Birač na snazi je zabrana prevoza eksplozivnih sredstava radi bezbjednosti učesnika skupova kojima se obilježava srpsko i bošnjačko stradanje tokom rata.
Domaći i strani zvaničnici u Potočarima: Na ovaj način se šalje poruka mira
Brojni domaći i strani zvaničnici poručili su da Potočare treba posjećivati svake godine kako bi se na taj način poslala poruka mira, javlja Anadolu Agency (AA).
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić kazao je da je svake godine sve teže biti u Potočarima.
"Nadati se da ćemo vremenom uspjeti u tome da zarastu rane koje su evidentne i da ćemo se okrenuti onome što bi trebalo da bude budućnost", pojasnio je Nikšić.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko kazao je da ima nekih krajeva u svijetu kao što su Hirošima, Nagasaki, Aušvic i Srebrenica koji su dio, u tužnom smislu, svjetske baštine i istorije.
"Moramo uvijek dolaziti ovamo, ne smijemo zaboraviti naše ljude koji su ovdje ubijeni jer inače smo ih ubili po drugi put", poručio je Incko.
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović, kazao je da poslije ovog zločina ostaju poruke za one koji su zločine činili i one koji te zločine nisu spriječili, ali i za "nas koji smo bili slabi kada je agresija počela".
’’Više nikada ne smijemo biti slabi, moramo sačuvati stabilnost države i nikada više ne smijemo biti razoružani jer slabost privlači agresiju i nasilnike’’ stava je Izetbegović, javila je Fena.
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić kazao je u Srebrenici da tuga ovdje nikada neće prestati, ni onda kad nas ne bude jer će tragedija i toliko mrtvih nevinih ljudi obilježit ovo mjesto i BiH za stotine godina.
’’Nažalost, iz godine u godinu imamo istu situaciju jer se ostaci ljudi pronalaze i danas, nove grobnice se otkrivaju. Ovo je tužno mjesto i takvo će uvijek biti’’, ističe Komšić.
Potpredsjednik Federacije BiH Mirsad Kebo smatra da bi političari trebali biti samo dio onih koji nose vječnu tugu i uspomenu na genocid koji se dogodio zbog čega je i sam došao da oda počast ubijenim te poručio da se ovakav zločin nikada ne smije ponoviti.
Denis Bećirović, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH kazao je u obraćanju medijima da je u Potočare, prije svega, došao kao građanin BiH, da zajedno sa svim ljudima u BiH oda poštu žrtvama jedinog zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.
"Nažalost, mi živimo u državi u kojoj postoji velika razlika između ideala pravde i ideala mira. Mi smo ideal mira dobili 1995. ali Srebrenica i BiH već 19 godina nemaju pravde. Mislim da velika odgovornost za to leži i na međunarodnoj zajednici", pojasnio je Bećirović.
Francuski ambasador u BiH Roland Gilles u obraćanju medijima je kazao da svake godine treba dolaziti u Potočare kako bi se na taj način poslala poruka mira sa mjesta gdje se nalaze mezari ubijenih Srebreničana.
U Potočarima su i Enes Suljkanović, potpredsjednik RS i Mirsad Đapo, delegat u Vijeću naroda RS.
Hil: Uvijek je teško doći
"Veoma mi je važno što sam danas ovdje. Ovo je moja druga posjeta Potočarima. Uvijek je jako teško doći ovdje i vidjeti sve ovo što podsjeća na ono što se dogodilo 1995. godine. Mi ne dolazimo u Srebrenicu samo 11. jula, već i tokom godine. Važno nam ", kazao je Nikolas Hil, otpravnik poslova Američke ambasade u BiH
Bandić i Lustig odaju počast žrtvama
Gradonačelnik Zagreba Milan Bandić i hrvatski producent i glumac židovskog podrijetla Branko Lustig posjetili su danas Potočare da bi odali počast žrtvama naglašavajući da se ovakav zločin nikada više ne smije ponoviti.
Njih dvojica posjetili su i Aušvic zbog čega smatraju da je mjesto zločina - mjesto zločina i da tu nema nikakve razlike zbog čega ističu da ih je obuzela jeza kada su stigli u Memorijalni centar Potočari.
’’Zločin počinjen u pitomom krajoliku je nevjerovatan i ne razlikuje se ni po ničemu od velikih genocida koji su počinjeni u drugim logorima kakav je Aušvic. Zbog toga bi mlade ljude stalno trebalo podsjećati na taj zločin i mora se učiniti sve da se ovakav zločin nikada više ne počini’’, kazao je Lustig.
Bandić kao počasni građanin Srebrenice i prijatelj ljudi u Srebrenici kazao je novinarima da svaki put kada dođe ovdje zanijemi jer je ovo mjesto na kojem se treba pokloniti žrtvama.
Džeko, Ibričić, Ćatić i zlatni odbojkaši u Srebrenici
Fudbalski reprezentativci Bosne i Hercegovine Edin Džeko i Senijad Ibričić prisustvuju današnjoj dženazi 175 žrtava srebreničkog zločina u Memorijalnom centru Potočari.
Kako javljaju reporteri Anadolu Agency (AA), Džeko i Ibričić u Memorijalni centar u Potočarima su došli u pratnji Munire Subašić, predsjednice Udruženja "Majke enklava Srebrenice i Žepe".
Osim Džeke i Ibričića, današnjem posljednjem ispraćaju prisustvuju i poznati bh. bokser Andan Ćatić, kao i reprezentativci BiH u sjedećoj odbojci, aktuelni prvaci Evrope i svijeta.
Brojni sportisti BiH od jutros statuse na društvenim mrežama posvetili su Srebrenici.