BiH

Komšić pozvao dijasporu da glasa

Komšić pozvao dijasporu da glasa
Komšić pozvao dijasporu da glasa
D.Mu.

SARAJEVO - Željko Komšić, član Predsjedništva BiH, poručio je građanima BiH u dijaspori da na predstojećim izborima iskoriste glasačko pravo i biraju one koji će se dostojno boriti za interese BiH i budućih generacija.

Komšić je ovu poruku uputio na 5. kongresu Svjetskog saveza dijaspore BiH (SSD) koji je jučer svečano otvoren u Sarajevu.

"Izmjene Izbornog zakona BiH ne idu na ruku bh. dijaspori i dodatno je destimuliraju da glasa. Dijaspora je tražila da bude jedna izborna jedinica kako bi joj se omogućio direktan prolaz u zakonodavno tijelo, što joj Izborni zakon onemogućava. Sve više se trudimo da te ljude odaljimo od BiH i uzmemo im mogućnost da se i oni pitaju za dešavanja u zemlji", kazao je Komšić, koji je jedan od pokrovitelja Petog kongresa SSD BiH.

Osim predstojećih izbora, važna tema 5. kongresa bh. dijaspore bio je i budući popis stanovništva BiH.

Predstavnici bh. dijaspore zalažu se da u popis stanovništva treba da budu uključeni i građani u dijaspori, jer bi se u suprotnom prešutno pristalo na legalizaciju genocida.

"Ne pristajem na to da oko milion i 300.000 bh. građana koji se nalaze u dijaspori budu izostavljeni iz popisa stanovništva", kazao je Komšić.

Najčitanije