BRČKO - Ljubomir Delić iz brčanskog naselja Brod rekao je da strahuje za bezbjednost svoje porodice poslije prijetnji koje su im upućene i nakon što su komšije Bošnjaci preorali dio njegove livade.
Delić (59) je ispričao Srni da odavno trpi provokacije komšija Bošnjaka, ali da se nikome nije žalio sve dok prošlog četvrtka traktorom nisu ušli na njegovo imanje i preorali dio livade.
"Tog dana Mersed Mujkanović iz Maoče ušao je traktorom u moj posjed, površine 25 dunuma, da bi preorao livadu i izvjesnom Jašareviću omogućio da tu zasije baštu. Mujkanović tvrdi da je tu zemlju kupio. Kada i od koga, ne znam, ali od mene nije", kaže Delić.
On ističe da je vlasnik te parcele koja se nalazi s druge strane asfaltnog puta koji prolazi kroz naselje, kao i 20 dunuma zemljišta na kojemu su kuća, štala i ostali objekti.
"Bez naknade pokušavaju da mi uzurpiraju zemljište. Policija je na moj poziv obavila uviđaj. Strahujem za bezbjednost svoje porodice", rekao je Delić koga su 7. maja 1992. godine zarobili pripadnici muslimanske formacije "Zelene beretke".
Delić je odveden iz kuće u logor Okrajci na području Rahića, odakle je poslije jednomjesečne torture uspio da se domogne bukvičkog kraja, a odatle je 8. avgusta stigao u Brčko. U međuvremenu, kuća i imanje su opljačkani, a potom i spaljeni.
"Vratio sam se na zgarište. Sa pokojnom suprugom Jelom i djecom obnovio sam imanje i, hvala Bogu, stekao sve što je jednoj porodici potrebno za normalan život. Ali, snađe me nova nevolja. Sada mi, kako čujem, neki poručuju da ću odavde opet otići sa dvije kese u rukama. Da sam bar nekome nešto skrivio", priča Delić.
Delić, koji živi sa sinom i kćerkom, posjeduje farmu sa desetak krava. Podsjeća da je prije dvije godine jedna krava otrovana, ali se za pričinjenu štetu nikome nije žalio.
On napominje da je njegovo domaćinstvo starosjedilačko u Brodu.
"Moj pradjed se tu nastanio 1918. godine. Posjedovao je više od 65 dunuma zemlje. Do šezdesetih godina prošlog vijeka ovdje nije bilo nijedne muslimanske kuće. Tu su nekada živjele porodice Vlaisavljević, Milanović, Živković, Stevanović, Lukić", prisjeća se Delić.