SARAJEVO - Problemi u funkcionisanju "Elektroprenosa BiH" trebalo bi da konačno budu otklonjeni 2. decembra na sastanku predstavnika FBiH i RS, kao osnivača ove kompanije.
Ako se to ne desi, Željko Kovačević, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, najavio je danas da će Republika Srpska od 31. decembra pristupiti formiranju vlastite elektroprenosne kompanije.
Nakon današnjeg sastanka s visokim dužnosnicima Evropske komisije o funkcionisanju "Elektroprenosa", ministar Kovačević, ali i Erdal Trhulj, federalni ministar energije, rudarstva i industrije, bili su optimistični da će stavovi entiteta biti usaglašeni. Sastanak su ocijenili korakom bliže deblokadi "Elektroprenosa BiH".
Kovačević je kazao da su ključni prinicipi, na kojima RS insistira, da budu usklađeni svi podzakonski akti sa Zakonom o prenosu električne energije, te da upravljanje i investiranje bude u skladu s odnosom kapitala, gdje FBiH ima 58,9 odsto vlasništva, što nije poštovano.
Naveo je i da se četiri godine na računu firme nalazi 220 miliona KM, koji se ne ulažu, što je velika šteta za entitete.
"Zajednički stav je da kompanija treba da nastavi da radi. Ima dosta stvari u kojima se slažemo, čak puno više nego što se pokazivalo. Do sastanka u Banjaluci 2. decembra treba da analiziramo neke stvari gdje su određena razmimoilaženja i mislim da ćemo ih usaglasiti. Tu je pitanje investicija, upravljanja, vođenja kompanije", rekao je Trhulj.
Istakao je da je zaključak Vlade FBiH da se napravi analiza dosadašnjih investicija u kompaniju, napravi novi program investicija i da se ulaže u skladu sa učešćem u vlasništvu. Ovo je na fonu onoga što traži RS, da investicije u "Elektroprenos" i raspodjela dobiti budu u skladu s vlasničkom strukturom.
"Mislim da kompanija može nastaviti raditi. Neke su stvari iskristalisane. Sada treba da se otklone barijere koje su smetnja za njeno normalno funkcionisanje, za investiranje", rekao je Trhulj.
Na pitanje koje su to smetnje, odgovorio je da ne zna. Dodao je da su imenovane nove vlade entiteta i da ne zna zašto je ranije pravljen problem u vezi s "Elektroprenosom".
Osim ovog, danas je u Delegaciji EU u BiH održan sastanak ministara BiH i entiteta o koridoru 5c, o čemu je razgovarano i u utorak, kada je rečeno da EK želi do kraja 2018. godine vidjeti da je ovaj autoput kroz BiH izgrađen u potpunosti ili bar većim dijelom.
Enver Bijedić, federalni ministar prometa, prije sastanka je rekao da je nedovoljno urađeno na koridoru, da je putna infrastruktura prioritet Vlade, te da očekuje od EK da obezbijede lakši pristup fondovima.
Današnji sastanci nastavak su ovosedmičnih razgovora na visokom nivou između EK i vlasti u BiH o pitanjima važnim za evropske integracije. Prvi sastanak održan u ponedjeljak bio je posvećen IPA fondovima, a danas počinje programiranje IPA za iduće dvije godine.