BiH

Košarac: Revizorski izvještaj pokazao visok nivo korupcije

Košarac: Revizorski izvještaj pokazao visok nivo korupcije
Foto: Ilustracija | Košarac: Revizorski izvještaj pokazao visok nivo korupcije

SARAJEVO - Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu parlamentu BiH Staša Košarac rekao je da revizorski izvještaji o djelovanju značajnog broja zajedničkih institucija vlasti u Sarajevu upozoravaju na visok nivo korupcije u trošenju javnih sredstava, posebno u procesu javnih nabavki i nekontrolisanog zapošljavanja na osnovu ugovora o djelu i na druge načine koji zaobilaze zakonske propise.

Košarac je u izjavi za Srnu najavio da će u utorak na sjednici Predstavničkog doma parlamenta BiH biti raspravljano o radu deset institucija kojima je u revizorskim izvještajima dato mišljenje s rezervom uz skretanje pažnje, te upozorio na "paradoksalnu činjenicu da su nepravilnosti zabilježene u institucijama koje su zadužene za provođenje i zaštitu zakona". 

"Najveće nepravilnosti u poslovanju zabilježene su u Ministarstvu bezbjednosti, Direkciji za koordinaciju policijskih tijela, Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), Graničnoj policiji, Tužilaštvu BiH, Visokom sudskom i tužilačkom savjetu, Agenciji za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka (IDEEAA), kao i Ministarstvu inostranih poslova, Ministarstvu odbrane i Upravi za indirektno oporezivanje", naglasio je Košarac. 

On je dodao da su u devet od deset pobrojanih institucija zabilježene nepravilnosti i nezakonitosti u procesu javnih nabavki. 

Prema njegovim riječima, posebno je indikativno da u nepravilnostima prednjači Ministarstvo bezbjednosti u Savjetu ministara. 

"Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Dragan Mektić nikada nije govorio o nepostojanju interne revizije u tom ministarstvu, o namještanju tendera, o upotrebi službenih vozila bez kontrole, o angažovanju službenika po ugovoru o djelu, odnosno po stranačkim i rođačkim linijama, a gotovo svaki dan izlazi sa bombastičnim i neistinitim optužbama na račun visokih funkcionera i institucija Republike Srpske. Očigledno su te optužbe bile u funkciji skretanja pažnje sa nezakonitog i neodgovornog ponašanja ministra Mektića i ljudi u tom ministarstvu", naglasio je Košarac. 

Košarac je istakao da postoje pouzdane informacije da su ministar Mektić i njegov kabinet održavali bliske veze sa francuskom firmom "Džemalto", koja godinama koči proces izdavanja pasoša građanima BiH. 

"Uskoro će u Predstavničkom domu i o tom pitanju biti otvorena rasprava, što će biti prilika da iznesemo činjenice kojima raspolažemo. Ukoliko u martu ponovo izbije kriza sa štampanjem pasoša, Mektić će biti prvi u lancu odgovornih, bez obzira na činjenicu da taj posao uopšte nije u nadležnosti njegovog ministarstva", upozorio je Košarac. 

On je rekao da će javnosti biti zanimljiva i rasprava o revizorskim izvještajima koji se odnose na Ministarstvo inostranih poslova i Ministarstvo odbrane, u kojima se na neodgovoran način troše ogromna sredstva građana Republike Srpske i Federacije BiH. 

"Posebna priča je poslovanje neustavnih institucija, koje su formirane nametnutim zakonima i odlukama visokih predstavnika ili direktnim prenosom entitetskih nadležnosti. Takve institucije, poput famozne Komisije za koncesije BiH, koja gotovo deset godina nije izdala nijednu koncesiju, a troši milion maraka godišnje, prednjače u lošem, neodgovornom i nezakonitom poslovanju", istakao je Košarac. 

On je naveo da je vrijeme za ozbiljnu reviziju poslovanja neustavnih institucija i za njihovo ukidanje. 

"Vrijeme je za vraćanje otetih nadležnosti, kao i za vraćanje zajedničkih institucija u okvire Dejtonskog sporazuma. To je posao kojim ćemo se sigurno baviti nakon izbora u oktobru", zaključio je Košarac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije