BiH

Krizni štab Kantona 10 povukao naredbu o zabrani ulaska državljanima BiH

Krizni štab Kantona 10 povukao naredbu o zabrani ulaska državljanima BiH
Foto: N.N. | Krizni štab Kantona 10 povukao naredbu o zabrani ulaska državljanima BiH

LIVNO, SARAJEVO - Iako je na vanrednoj sjednici Štaba civilne zaštite Hercegbosanskog kantona (Kantona 10) donesena naredba kojom se van snage stavlja ranija naredba o zabrani ulaska državljana BiH u ovaj kanton, Ministarstvo bezbjednosti BiH poručuje da neće odustati od krivične prijave koju je najavilo.

U spornoj naredbi, koja je u međuvremenu povučena, zadužen je kantonalni MUP da uspostavi punktove na svim ulazima u ovaj kanton.

Ministar bezbjednosti BiH Fahrudin Radončić najavio je da će podnijeti krivičnu prijavu protiv komandanta Štaba civilne zaštite Kantona 10 Ivana Jozića (koji je i kantonalni premijer), a iako je sporna odluka stavljena van snage, Radončić od svoje namjere ne odustaje.

"Ministarstvo sigurnosti BiH nadležnom tužilaštvu će uputiti cijeli predmet. Radončić je u reakciji na spornu odluku naveo da Ustav BiH garantira pravo svakom građaninu da se slobodno može kretati na teritoriji cijele države", navedeno je u današnjem saopštenju iz Ministarstva bezbjednosti BiH.

Radončić je dan ranije oštro kritikovao spornu odluku iz Kantona 10.

"Dok se mi borimo sa virusom korona, neki maštaju o paradržavnim projektima. Danas je stigao zahtjev zapovjednika Kriznog stožera Hercegbosanske županije i, vjerovali ili ne, zapovijed kojom se zabranjuje ulazak državljana BiH na područje Hercegbosanske županije. Ne samo da ovaj zahtjev neću staviti kao tačku dnevnog reda Koordinacijskog tijela BiH za zaštitu i spasavanje, već ću kao ministar sigurnosti BiH u roku sutra podnijeti krivičnu prijavu protiv Ivana Jozića, koji je potpisao oba akta", naveo je Radončić.

Prema njegovom mišljenju, tužioci i nadležni sud moraju naučiti pojedince čija je nadležnost državna granica i da Ustav BiH garantuje pravo svakom građaninu da se slobodno može kretati svakom stopom njegove države.

S Jozićem danas nismo uspjeli stupiti u kontakt, ali je iz Vlade Kantona 10 saopšteno da je Kantonalni štab civilne zaštite Hercegbosanskog kantona donio odluku na prijedlog Kriznog stožera Ministarstva rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih Hercegbosanskog kantona i prijedloga struke u funkciji zaštite stanovništva ovog kantona od širenja pandemije virusa korona. Tvrde da nije imao nikakvih drugih konotacija, a naročito ne političkih.

"Očekujemo od viših razina vlasti BiH da hitno poduzmu konkretne mjere pomoći prema zdravstvenom sustavu Hercegbosanske županije i sprečavanju širenja pandemije virusa kovid-19", saopšteno je danas iz Vlade ovog kantona.

Dan ranije su se oglasili mnogi, uključujući i Šefika Džaferovića, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, koji je rekao da je protivustavno zabranjivati ulazak građana BiH u neki entitet ili kanton.

"Ta odluka se mora odmah povući ili će oni koji su je donijeli snositi odgovornost", poručio je Džaferović.

Nije izostala ni reakcija federalnog premijera Fadila Novalića, koji je spornu naredbu Štaba civilne zaštite Kantona 10 ocijenio kao napad na ustavni poredak i takođe najavio da će zatražiti reakciju tužilaštva.

"Svjedoci smo da situacija izazvana virusom korona stvara panična, a ne racionalna rješenja", rekao je Novalić.

Najčitanije