SREBRENICA Ako lokalna izvršna vlast u Srebrenici ne bude poštovala zakone entiteta kojem pripada, onda parlament RS treba da preduzme mjere prema opštini kako bi se radilo legalno i u skladu sa zakonima RS.
Ovo je istakao Radomir Pavlović, predsjednik Skupštine opštine Srebrenica, navodeći da u ovoj siromašnoj opštini do sada nisu poštovani zakoni RS.
`U Srebrenici funkcioniše Odjeljenje Pravnog fakulteta iz Sarajeva koje nema dozvolu za rad Ministarstva prosvjete i kulture RS. Univerzitetsko-klinički centar iz Tuzle je bez dozvole Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS pokušavao da otvori porodilište i dalje na tome radi, iako postoji zabrana. Osim toga, načelnik opštine Abdurahman Malkić nije poštovao zakon koji se odnosi na upotrebu pečata RS. To više ne može tako da se radi, jer se zakoni i propisi RS moraju poštovati`, kazao je Pavlović.
Delegacija iz Srebrenice, koja se nedavno susrela sa Igorom Radojičićem, predsjednikom parlamenta RS, upozorila je na niz nepravilnosti u ovoj opštini tražeći da entitetske vlasti preduzmu mjere kako bi se one otklonile.
Radojičić je povodom ignorisanja zakona RS u Srebrenici izjavio da je uputio Vladi RS informaciju koju je dobio od srebreničke delegacije.
`Tražio sam da se ispitaju navodi o nelegalnom radu fakulteta, projekta porodilišta, pečata i sve ono o čemu me informisala delegacija iz Srebrenice`, kazao je Radojičić.
U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS kažu da ideja o izgradnji porodilišta nije dobila njihovo zeleno svjetlo. Ne znaju, pak, da li iza tog projekta stoji UKC iz Tuzle, jer su zahtjev dobili iz srebreničkog Doma zdravlja.
Pavlović je rekao da su dobili obećanje od načelnika Malkića da će ubuduće sve što bude radio biti u skladu sa zakonima RS.
`Evo, prvi put u budžetu opštine je izdvojen novac za stambeno zbrinjavanje porodica poginulih boraca i za lokalnu boračku organizaciju koja nikada ranije nije dobijala novac iz budžeta. To je pozitivan znak da će se stvari promijeniti, jer ovako više nije moglo`, kazao je Pavlović.
Abdurahman Malkić, načelnik Srebrenice, kaže da nije tačno da ne poštuje zakone RS.
`Radim po zakonu i to se može utvrditi vrlo lako. Sve što se radi u Srebrenici je u zakonskim okvirima i to je moj jedini komentar na ove optužbe`, kazao je Malkić.