BiH

Mevlid Jašarević izgubio živce zbog Dodika, pa izbačen iz sudnice

Mevlid Jašarević izgubio živce zbog Dodika, pa izbačen iz sudnice
Mevlid Jašarević izgubio živce zbog Dodika, pa izbačen iz sudnice
Blic

SARAJEVO- Mevlid Jašarević, državljanin Srbije koga pravosudni organi Bosne i Hercegovine terete za teroristički napad na ambasadu SAD u Sarajevu prošlog oktobra, udaljen je sa ročišta na kome je razmatran predlog da se njemu i saradnicima produži pritvor.

Jašarević je, naime, na jučerašnjem ročištu u jednom trenutku "izgubio živce" i rekako da izjave tužioca Saše Sarajlića doprinose uspostavljanju šerijata u BiH, kao i da tu državu svojim izjavama "više od njega vrijeđa" predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, piše sarajevski "Dnevni avaz".

Sud BiH će, kako se navodi, odluku o predlogu za produžetak pritvora Jašareviću i saradnicima donijeti naknadno.

Tužilac Sarajlić je, kako se navodi, bio protiv njihovog puštanja na slobodu, sa obrazloženjem da je napad na ambasadu SAD-a izazvao vanrednu situaciju u cijeloj BiH, te da bi optuženi izlaskom na slobodu mogli uticati na svjedoke.

Pozivajući se na svoja saznanja, "Avaz" piše da su u prijedlogu za produženje pritvora navedene i prijetnje koje donedavno osumnjičeni, a sada svjedok Tužilaštva Dino Pečenković, dobija već neko vrijeme.

O tim prijetnjama govorio je na ročištu i tužilac Sarajlić.

"Želim da sva trojica optuženih shvate da niko nema ništa protiv njihovih brada, nošnje i uvjerenja. Selefijski i vehabijski pokret ima drugačija shvatanja od toga kako ih prezentiraju Jašarević i ostali optuženi", rekao je Sarajlić.

"Vaše izjave pomažu nam da uspostavimo šerijat", prokomentarisao je Jašarević, a nakon izjave da Dodik više od njega vrijeđa BiH, sudija Biljanja Čuković je Jašarevića udaljila iz sudnice.

Inače, protiv Jašarevića optužnicu je podnijelo i Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država koje bi, kako pretpostavljaju u Sarajevu, mogle zatražiti i njegovo izručenje.

Sud BiH je potvrdio optužnicu protiv Mevlida Jašarevića, Emraha Fojnice i Muniba Ahmetspahića, koji se terete za pripremu i izvršenje terorističkog napada na zgradu ambasade SAD u Sarajevu, 28. oktobra prošle godine.

Jašarević (24), koji je rođen u Novom Pazaru, te Fojnica (21) i Ahmetspahić (22) iz Zjenice nalaze se u pritvoru.

Najčitanije