BiH

Milan Jelić: RS ne smije ostati bez svojih obilježja

V.P.

BANJALUKA - Milan Jelić, predsjednik Republike Srpske, upozorio je da RS ni u kojem slučaju ne smije ostati bez svojih obilježja i da Narodna skupština RS i njena radna tijela, bez odlaganja, uvažavajući sve enciklopedijske, heraldičke i političke standarde i kriterijume, treba da pripreme i usvoje odgovarajuća rješenja o grbu i himni.

Predsjednik RS vjeruje da tim povodom neće morati koristiti ovlašćenja iz člana 74 stav 3 Ustava i zahtijevati sazivanje sjednice Narodne skupštine RS.

Jelić je ukazao na potrebu da zakonodavna i izvršna vlast, parlamentarne političke stranke, naučni, stručni i javni radnici moraju obezbijediti da se, u što je moguće kraćem roku, donesu odgovarajući propisi i usvoje rješenja na obilježja RS.

Jelić je naglasio činjenicu da je postojanje zastave, grba i himne utvrđeno Ustavom i zakonom, a njihovo očuvanje, za sve organe, institucije i građane, izraz najuzvišenijeg dostojanstva i najveće dužnosti.

`Samo blagovremenim i odgovornim radom svih, RS će uskladiti svoja obilježja prije verifikacije konačnog teksta odluke Ustavnog suda BiH o nesaglasnosti članova 2 i 3 Ustavnog zakona o zastavi, grbu i himni RS sa Ustavnom BiH`, navodi se u saopštenju iz Kabineta predsjednika RS.

Istovremeno, predsjednik RS očekuje da će se u utvrđivanju rješenja postići puni konsenzus, jednakopravnost, tolerancija i razumijevanje i obezbijediti legitimno pravo srpskog naroda da kroz obilježja izrazi svoj istorijski, tradicionalni, kulturni i nacionalni identitet, omogućavajući ravnopravno i ostalim konstitutivnim narodima, drugim građanima i ostalima da to učine u obilježjima RS.

Jelić je energično osudio izjavu potpredsjednika RS Adila Osmanovića datu povodom neverifikovanog teksta odluke Ustavnog suda BiH o nesaglasnosti člana 2 i 3 Ustavnog zakona o zastavi, grbu i himni RS sa Ustavom BiH.

Po Jelićevoj ocjeni, ova izjava predstavlja najgrublje kršenje svečane zakletve, koju je prilikom stupanja na dužnost Osmanović položio pred Narodnom skupštinom RS.

`Bosić pogriješio`

Jelić tvrdi da je predsjednik SDS-a Mladen Bosić u utorak na pres-konferenciji u Banjaluci pogrešno interpretirao njegovu izjavu o prenosu nadležnosti sa oba entiteta na zajedničke institucije BiH.

Predsjednik RS navodi da je za sarajevsku štampu rekao da je evropski put u interesu oba entiteta i građana BiH i da u tom cilju podržava prenos određenih nadležnosti i to samo onih koje će biti rezultat ustavom predviđenog postupka i punog konsenzusa izraženog u odlukama Narodne skupštine RS, a koje će doprinijeti funkcionalnosti i efikasnosti BiH kao države.

Najčitanije