BiH

Miljevići - 26 godina od stradanja pripadnika ЈNA u Dobrovoljačkoj

Miljevići - 26 godina od stradanja pripadnika ЈNA u Dobrovoljačkoj
Foto: N.N. | Miljevići - 26 godina od stradanja pripadnika ЈNA u Dobrovoljačkoj

SARAJEVO - Služenjem parastosa u Hramu Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima u Istočnom Sarajevu, počelo je obilježavanje 26 godina od stradanja pripadnika ЈNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine kada su ubijena 42 pripadnika ЈNA, 71 je ranjen, a 207 zarobljeno i mučeno u logorima.

Obilježavanju prisustvuju predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović i delegacija Parlamenta Srpske, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Milenko Savanović, direktor Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih civila Milorad Kojić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić, predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Miroslav Lučić, članovi porodica stradalih i brojni građani.

Nakon parastosa, položeni su vijenci na Spomen-krstu.

Ovaj događaj od prošle godine obilježava se u Miljevićima, umjesto na mjestu gdje se napad dogodio, da bi se izbjeglo ponižavanje žrtava i njihovih potomaka.

U Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 2. maja 1992. godine kolonu ЈNA napali su pripadnici Zelenih beretki, Patriotske lige, MUP-a i Teritorijalne odbrane BiH.

U tom napadu život su izgubila 42 vojnika ЈNA, od kojih su 32 bili Srbi, šestorica Hrvati, dvojica Bošnjaci i dvojica Albanci.

Tom prilikom zarobljeno je 207 pripadnika ЈNA, 71 je ranjen, a dan kasnije devetorica zarobljenih su ubijena.

Napadom na kolonu ЈNA u Dobrovoljačkoj, koja se mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN, rukovodili su tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje Republike BiH.

Iako je za bezbjednost vojnika garantovao tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona ЈNA nije bezbjedno izašla iz Sarajeva, već je prekinuta i napadnuta.

Zločin u Dobrovoljačkoj još nema sudski epilog, jer je pravosuđe BiH ostalo nijemo na dokaze i na primjedbe srpske strane da je u Sarajevu tokom rata bilo 126 logora, kao i da je u tom gradu stradalo oko 3.200 civila srpske nacionalnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije