BiH

Milorad Dodik: RS za formiranje instituta za istraživanje genocida

Milorad Dodik: RS za formiranje instituta za istraživanje genocida
Milorad Dodik: RS za formiranje instituta za istraživanje genocida
G. Golub

BANJALUKA - Premijer RS Milorad Dodik najavio je juče u Banjaluci da će RS inicirati formiranje instituta za istraživanje genocida, čije će sjedište biti u Srebrenici. On je apelovao na sve strane u BiH da taj veoma osjetljiv posao zajednički urade.

`Taj institut bi istraživao genocid u Srebrenici i sve prethodne i s tim upoznavo nove generacije. Pozvaćemo i ostale institucije iz BiH da se priključe ovoj inicijativi kako bismo napravili institut koji će sa dovoljno odgovornosti i objektivnosti dati naučnu riječ o svim događajima koji su se i ranije dogodili`, istakao je Dodik.

On je rekao da RS ne prihva kolektivnu odgovornost i da ne razumije političare iz Sarajeva koji uporno pokušavaju da održe priču o kolektivnoj odgovornosti.

`Ako je u pitanju kolektivna krivica s kim će se onda pomiriti`, upitao je Dodik i pozvao sve političare u BiH da zajedno razgovaraju u interesu pomirenja, upozorivši da do njega nije moguće doći ako se iz Sarajeva nastavi dosadašnja retorika.

Komentarišući izjave bošnjačkih zvaničnika u vezi s ratnim dešavanjima u Srebrenici, Dodik je kazao da ne želi da se raspiruju strasti, ali da, takođe, ne želi da na njihove izjave ne odgovori.

`Nijedna od tih izjava nije prihvatljiva. Mislim da se ulazi u atmosferu dodatnih obećanja bošnjačkih političara prema svom narodu i njegovog dovođenja u zabludu. RS neće biti ukinuta, ne može se ukinuti`, naveo je Dodik i dodao da BiH ne može i neće postojati bez RS.

Premijer RS je rekao da ljudi u RS ne treba da shvate ozbiljno bilo kakvu poruku bošnjačkog člana Predsjedništva BiH i lidera Stranke za BiH Harisa Silajdžića.

`Naprotiv, treba da ih prihvate kao izjave ozlojeđenog čovjeka koji već 15 godina ne uspijeva da provede svoju ratnu politiku na ovim prostorima i koji iz dana u dan doživljava neuspjehe na tom planu`, istakao je Dodik.

Zajednička izjava funkcionera RS

Milorad Dodik je istakao da će svi funkcioneri iz RS u državnim i entitetskim institucijama ovih dana potpisati zajedničku izjavu da ne prihvataju ocjene iz FBiH o kolektivnoj odgovornosti RS za zločin i genocid koji se desio u Srebrenici.

`Poštujemo odluku Međunarodnog suda pravde u Hagu i njihovu ocjenu tog zločina`, rekao je Dodik.

Najčitanije