BiH

Ministar Kebo radio svoj posao

R. Rakić

SARAJEVO Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH saopštilo je juče da je sve što je resorni ministar Mirsad Kebo preduzeo u slučaju "Kotorsko" bilo s ciljem zaštite osnovnih ljudskih prava Bošnjaka povratnika, kao i da je pri tome vodio računa i o interesima raseljenih lica u ovoj mjesnoj zajednici u opštini Doboj.

Saopštenje je uslijedilo poslije najave Crkvenog odbora u izbjegličkom naselju Trnovo polje u Kotorskom da će podnijeti prijavu Tužilaštvu BiH protiv Kebe zbog `zloupotrebe službenog položaja i ovlaštenja, falsifikovanja isprava i nepoštovanja sudskih odluka`.

`Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Mirsad Kebo aktivno se uključio u problem Kotorskog nakon dostavljanja pisma Bošnjaka povratnika u mjesnu zajednicu Kotorsko, kojim su ga obavijestili da se gradi crkva na privatnom vlasništvu lokaliteta Trnovo polje u ovoj mjesnoj zajednici. Predmet 'Kotorsko' u cilju zaštite ljudskih prava kako Bošnjaka povratnika tako i raseljenih lica u Kotorskom bio je razlog da ministar Kebo dva puta u toku prošle godine posjeti Kotorsko i institucije RS, te pruži punu podršku u implementaciji imovinskih zakona`, stoji u ovom saopštenju.

Dalje se navodi da su predstavnici Bošnjaka povratnika po dolasku u Sarajevo održali sastanak u Predsjedništvu BiH, a ministar Kebo je po nalogu članova Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića i Željka Komšića odmah otputovao u Doboj i održao sastanak s načelnikom te opštine `u cilju smirivanja tenzija i mogućih incidenata u Kotorskom`, gdje je bezbjednosna situacija bila je na ivici incidenta.

`Ovo ministarstvo ne ulazi u meritum sudskih predmeta u slučaju Kotorskog, koji se još vode pred Vrhovnim sudom RS i Ustavnim sudom BiH. Po izjavi Bošnjaka povratnika i poduzimanje svih radnji u ovom slučaju od strane ministra Kebe jeste slijed obaveza iz nadležnosti resornog ministarstva. Nečinjenje, odnosno nepreduzimanje potrebnih radnji iz nadležnosti ovog ministarstva bila bi zloupotreba službenog položaja i ovlaštenja od strane ministra Kebe`, stoji u jučerašnjem saopštenju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Najčitanije