BiH

Ministarstvo negira tvrdnje direktora Puteva RS da je odgovorno za gubitke

Ministarstvo negira tvrdnje direktora Puteva RS da je odgovorno za gubitke
Ministarstvo negira tvrdnje direktora Puteva RS da je odgovorno za gubitke
Srna

BANjALUKA - Ministarstvo saobraćaja i veza Republike Srpske odbacilo je kao neistinite tvrdnje direktora Javnog preduzeća "Putevi RS" da je odluka smanjenju godišnje naknade za javne puteve koja se plaća pri registraciji motornih i priključnih vozila iz 2009. godine prouzrokovala smanjenje prihoda ovom preduzeću za više od sedam miliona KM.

"Smanjenje naknade nije moglo prouzrokovati tolike gubitke JP `Putevi Republike Srpske`", ističu u Ministarstvu i demantuju tvrdnje "Puteva RS " da su im upravo odlukom ovog ministarstva smanjeni prihodi.

"Odlukom o visini godišnje naknade za javne puteve koja se plaća pri registraciji motornih i priključnih vozila propisana je visina godišnje naknade koja se plaća pri registraciji i koja se uplaćuje na račun Trezora RS u skladu sa naredbom o uplaćivanju određenih prihoda budžeta Republike, te Ministarstvo saobraćaja i veza nema nadležnosti u prikupljanju i raspodjeli ovih sredstava", navodi se u saopštenju.

U saopštenju se podsjeća da su 2009. godine Privredna komora RS, Udruženje saobraćaja i veza Banjaluka i "Udruženje međunarodni transport" Banjaluka uputili Ministarstvu saobraćaja i veza inicijativu za smanjenje naknade za javne puteve koja se plaća pri registraciji motornih i priključnih vozila, jer je analizom propisa utvrđeno da su ove naknade u zemljama u okruženju niže u odnosu na naknade u RS, što prevoznike iz Srpske dovodi u nekonkurentski položaj.

Imajući u vidu posljedice svjetske ekonomske krize na privredu Srpske i tešku poziciju privrednih subjekata kada je riječ o uslovima poslovanja i konkurentnosti, Vlada RS je donijela odluku o smanjenju naknade za javne puteve koja se plaća pri registraciji teretnih motornih i priključnih vozila, dok je visina godišnje naknade za javne puteve koja se plaća pri registraciji putničkih vozila ostala ista.

Ministarstvo saobraćaja i veza ističe da je još u februaru tražilo od JP "Putevi RS", s obzirom na njihove tvrdnje o smanjenju prihoda po osnovu godišnje naknade za javne puteve koja se plaća pri registraciji, da izvrše analizu prihoda u odnosu na broj registrovanih vozila u RS kako bi imali kvalitetne i upotrebljive podatke o naplati naknade, ali do danas `Putevi RS` nisu izvršili tu analizu.

Vlada RS može da donese izmjenu odluke, ali do sada nije bilo takve inicijative, niti je to trenutno u planu, s obzirom na to da su prije usvajanja odluke konsultovani svi relevantni subjekti.

"Smatramo da je propisana visina ovih naknada prihvatljiva kako za građane, tako i za privredu Republike Srpske", ističu u Ministarstvu saobraćaja i veza.

Iz Ministarstva podsjećaju da je predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić nedavno naložio službama uključenim u naplatu da ispitaju zbog čega tačno je došlo do pada naplate putarina i o tome izvijeste Vladu.

"Do tada svako definisanje razloga za pad naplate može se okarakterisati kao spekulacija, naročito imajući u vidu da JP `Putevi RS` do danas nije uradilo i Vladi dostavilo traženu analizu prihoda", poručuju iz Ministarstva saobraćaja i veza, koje će u saradnji sa drugim institucijama u narednom periodu raditi na iznalaženju sistema kontrole naplate ove naknade.

Najčitanije