BiH

Mitropolit Nikolaj: Vratite se u zavičaj

Marija TAUŠAN

SARAJEVO Mitropolit dabrobosanski Nikolaj uputio je juče božićnu čestitku u kojoj je pozvao sve koji su otišli da se vrate na svoja ognjišta.

"Pomozite da obnovimo vaše porušene i oštećene crkve, kao i da pomažete vašu braću u zemlji. Da ozbiljno razmišljate o povratku u zavičaj. Tamo gde ste uvek ćete biti tuđinci i došljaci, a na svojim ognjištima domaćini", istakao je mitropolit dabrobosanski.

On je pozvao pravoslavne vjernike na prostoru Eparhije, kao i one koji su napustili ognjišta i otišli u daleki svijet, da žive po vjeri svojih otaca i crkve.

Vrijeme prije Hristovog rođenja, kako je rekao, s moralne strane bilo je kao jaka zima u kojoj su duše potamnjele.

"Nema sumnje, Gospod je došao u vremenu kad je bio najpotrebniji, jer je studen greha sve više okivala svačije srce i dušu, zaustavljala narodni progres, ometala blagostanje. Prorokovano je da će doći, promene nastupiti i da će novorođeni Bogomladenac zagrejati hladna srca mračnih duša. I zagrejao je", naveo je mitropolit.

Čvrst moralni karakter je, kako je naglasio, upravo ono što je najvažnije u čovjekovom ovozemaljskom životu.

"Rimski mudrac Epiktet veli: 'Učinićete ogromnu uslugu državi ako podižete visoka zdanja. Postarajte se da uzdižete duše vaših sugrađana zato što je bolje ako se ljudi s visokom dušom smeštaju u malene kolibe, negoli ako se niske duše kriju u ogromnim dvorovima'", naveo je mitropolit.

On je na kraju čestitao rođenje Hristovo tradicionalnim pozdravom: "Hristos se rodi! - Vaistinu se rodi!", te poželio srećnu i Bogom blagoslovenu novu 2008. godinu.

Najčitanije