ZENICA -
Kako je sindikalno rukovodstvo i najavilo, proizvodnja je zaustavljena u sedam časova, a radnicima je i pored negodovanja uprave preduzeća, ipak dozvoljeno da u vrijeme štrajka budu na svojim radnim mjestima. Do zaključenja ovog broja nije bilo pokušaja dogovora između predstavnika Štrajkačkog odbora i menadžmenta, a iz Sindikata su najavili da će štrajk biti nastavljen sve do postizanja sporazuma o povećanju najniže cijene rada.
Prvi dan generalnog štrajka protekao je bez incidenata, a najviše pažnje privukla je poštanska pošiljka koju je juče ujutro za vratima svoje kancelarije zatekao Islam Imamović, predsjednik Sidnikata najvećeg proizvođača čelika u jugoistočnoj Evropi.
`Ovo se zove operativno i učinkovito bh. pravosuđe! U januaru 2006. godine radnici su tužili kompaniju zbog nepoštivanja kolektivnog ugovora i nikad nisu dobili odgovor sa suda. Sa druge strane, Uprava `Mittala` u ponedjeljak je tužila Sidnikat zbog navodnog protuzakonitog štrajka i već danas smo iz Opštinskog suda dobili poziv da se danas u devet časova pojavimo na pripremnom ročištu`, kaže Imamović.
Generalni štrajk za Sindikat nije imao alternativu, a naši jučerašnji pokušaji da iz Uprave kompanije dobijemo bilo kakvu informaciju, nisu urodili plodom. S predstavnicima Uprave juče čak nisu kontaktirali ni članovi Sindikata.
`Zar je kompaniji koja je prošlu godinu ostvarila dobit od 25 miliona KM, a u ovoj godini planira profit od 70 miliona KM, previše da nekvalifikovanim radnicima isplaćuje plaću od 400 KM ili VS radnicima plaću od 800 KM. Proizvodnja je veća za 300 posto, a troškovi života su veći za desetak posto`, kaže Imamović.
Predsjednik Sindikata metalaca BiH Ismet Bajramović, koji je juče obišao štrajkače, posebno je ogorčen, kako kaže, indolentnošću federalne vlade.
`Kupoprodajnim ugovorom 'Mittal' se obavezao da će najkasnije u roku od 36 mjeseci, što znači do kraja ove godine pokrenuti integralnu proizvodnju, a što se neće dogoditi. Takođe se obavezao da će uposliti 4.651 radnika, a on od kako je preuzeo kompaniju samo otpušta radnike. Za godinu i po dana bez posla je ostalo 1.200 do 1.300 radnika, a proizvodnja je u stalnom porastu. I danas, kada kompanija broji 3.200 radnika, on ljude otpušta s posla. Pa, dokle? Šta čeka naša vlada?` kaže Bajramović.
Osim što se nisu mogli dogovoriti o cijeni rada, koju Uprava predlaže da iznosi 2,18, a Sindikat traži 2,50 KM, dvije strane ne mogu se dogovoriti ni o dešavanju u kompaniji u vrijeme štrajka. Tako su radnici juče onemogućili izlazak proizvoda iz kruga kompanije i ulazak sirovina u postrojenja.
`Znamo šta radimo i nećemo dovesti u pitanje ljudske i metarijalne resurse. Na održavanju proizvodnog procesa angažovano je oko 500 radnika. Što se tiče eksternih izvođača radova koji dolaze u kompaniju da obavljaju razne poslove, njih ne sprečavamo u poslu`, tvrdi Imamović.