SARAJEVO - Vijeće Apelacionog odjeljena suda BiH oslobodilo je danas Momira Pelemiša, bivšeg zamejnika komandanta Prvog bataljona prve zvorničke pješadijske brigade Vojske RS, optužbi za pomaganje u genocidu odnosno u udruženom zločinačkom poduhvatu nad Bošnjacima iz Srebrenice.
Oslobađajuća presuda u ovom predmetu izrečena je usljed nedostatka dokaza da je Pelemiš sudjelovao u pomaganju pogubljenja više od 1.000 zarobljenih Srebreničana u Pilici i obližnjoj farmi Branjevo sredinom jula 1995. godine.
Inače, prvostepenom presudom u ovom predmetu od 18. oktobra 2011. godine, koja je u međuvremenu ukinuta, Pelemiš je bio osuđen na 16 godina zatvora.
S obzirom na to da se radi o drugostepenoj presudi, današnja presuda je i konačna i protiv nje nije dozvoljena žalba.