SARAJEVO - Sjedinjene Američke Države nemaju povjerenja u predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika jer on ne ispunjava data obećanja, izjavio je američki ambasador u Bosni i Hercegovini Patrik Mun.
Gostujući u emisiji "Ljetni studio" Radija Bosne i Hercegovine/BH Radija 1, američki ambasador je kazao da mu je u nizu slučajeva Dodik obećao da će uraditi jedno, a postupio bi sasvim drugačije.
"Nisam ljut nego bih rekao sljedeće: tokom ovih godina analizirali smo ono što je govorio, njegove kontradiktorne izjave i zaključili da nema povjerenja. On mijenja svoje pozicije, jednostavno djeluje čas ovako čas onako. Jedno nam kaže u privatnom razgovoru, a onda izađe u javnost i kaže nešto sasvim suprotno. Uradio je to puno puta. Kako onda možemo vjerovati onome što govori? Vlada SAD-a ne radi s ljudima kojima ne može vjerovati. Vlada SAD-a radi s političkim liderima širom svijeta, dakle znamo da se možemo osloniti, da im možemo vjerovati i da znamo da će uraditi ono što kažu da će uraditi. To je nesrećna okolnost i nema nikakve veze s njegovom strankom. Mi se zaista nadamo da će se situacija poboljšati i ne vidimo to kao situaciju koja se neće promijeniti, ali trenutno moramo raditi s drugim članovima njegove stranke i drugim strankama širom zemlje", rekao je Mun.
U posljednjem intervjuu koji je dao BH Radiju 1 odlazeći američki ambasador je, između ostalog, rekao da postoje vrlo važna pitanja koja blokiraju kretanje BiH ka EU, velika pitanja koja se trebaju odmah riješiti.
Na pitanje da li je stanje lošije ili bolje nego kada je došao prije tri godine, ambasador Mun je rekao da je bolje.
"Mi smo pomogli mladim ljudima širom BiH da steknu liderske vještine, pomogli smo ženama da steknu obuku i uključe se u politiku i poslovanje, radili smo na našim programima da pomognemo otvaranje novih radnih mjesta i da pomognemo poljoprivrednicima, poslovnim ljudima širom zemlje da prošire svoje poslovanje. To nisu veliki projekti ali su pomogli i imali uticaja u mnogim područjima", naveo je Mun.
Američki ambasador je naglasio da će SAD nastaviti dalje da dugoročno radi u BiH.
"Ne odustajemo od BiH. Ova zemlja ima budućnost, kriza će potrajati dok ne dođe do toga, ali će sigurno do toga doći, jer se ide u tom pravcu", istakao je Mun.
Uprkos složenoj političkoj i ekonomskoj situaciji, BiH je ipak napredovala, ali sami građani ove zemlje moraju učestvovati u napretku, pazeći kada izlaze na izbore, te birajući one koji će im donijeti prosperitet i ubrzan put ka evroatlantskim integracijama, rekao je američki ambasador, pozivajući u nekoliko navrata tokom intervjua za BH Radio 1 građane da se angažuju na izgradnji sopstvene budućnosti.
"BiH je demokratska zemlja. Građani mogu glasati za bilo koga, za koga god žele, no moraju biti angažovani s političarima, moraju odlučiti ko će im pomoći i ko će ih podržati. Moraju izraziti svoju želju kroz samoorganizovanje, kroz rad, te kroz stranke koje će pomoći poboljšanje ekonomske situacije. Građani ovdje imaju ogromnu snagu. Mislim da su se neki probudili, ima puno energičnih ljudi koji rade i žele vidjeti promjene i reforme, ali takođe ima i političara koji jako žele da se ova zemlja reformiše. Možda su mlađi, možda nisu u samom vrhu stranaka, ali građani treba da se angažuju. Ako ne rade na reformi onda se to neće ni dogoditi", istakao je on.
Američki ambasador Patrik Mun je rekao da SAD podržava jedinstvenu suverenu BiH na evropskom putu i da ni u kom slučaju ne postoji mogući raspad ove zemlje.
"Političari koji stalno govore o tome kako da dalje podijele zemlju ustvari kreću vrlo opasnim putem. Koliko ljudi govori o podjelama i kada bi tu energiju i to vrijeme pretvorili u saradnju, zamislite koliko bi daleko ova zemlja napredovala i koliko bi bila bolja ekonomska situacija, koliko bi bilo radnih mjesta i koliko investicija. Investitori neće doći ovdje ako vide političku nestabilnost. Investitori žele vidjeti stabilnost, žele da političari zajedno rade da bi pronašli rješenja koja će biti od koristi građanima ove zemlje. Tu energiju pretvorite u saradnju, u nastojanja da sarađujete i to će biti ogromna promjena i stvoriti potencijal za napredovanje ove zemlje. Ne znači da će se politička struktura ove zemlje promijeniti, postoje dva entiteta u ovoj zemlji i ne postoji razlog da se mijenjaju relativni odnosi između entiteta i centralne vlasti. Ali političari bi trebalo da sarađuju tako da to bude u korist građana. To bi napravilo veliku pozitivnu promjenu u budućnosti. Nadam se da ćemo to i vidjeti", rekao je američki ambasador na odlasku Patrik Mun.
Ambasador Mun je takođe govorio i o radu ekspertske grupe za reformu Ustava Federacije BiH, Dejtonskom sporazumu, očekivanjima od predstojećeg sastanka bh. lidera u Briselu, te o izborima 2014. godine.