SARAJEVO – Ambasadori obilježili su danas u bazi Butmir 76. godišnjicu NATO saveza i održali redovni sastanak šefova misija u Bosni i Hercegovini, saopšteno je iz ove misije.
Sastanak, kome je predsjedavao komandant NATO Štaba Sarajevo, brigadni general Metju Valas, bio je prilika za visoke diplomatske predstavnike u BiH iz svih NATO zemalja da razgovaraju o tekućim dešavanjima i različitim aspektima NATO partnerstva s BiH.
"Predanost NATO-a Bosni i Hercegovini traje već skoro tri decenije. U trenutku kad obilježavamo 76. godišnjicu najuspješnijeg saveza u istoriji, naša predanost Bosni i Hercegovini i regionalnoj stabilnosti ostaje čvrsta. Stabilna i sigurna Bosna i Hercegovina i miran zapadni Balkan su naš strateški interes. U našoj 76. godini, nastavićemo iskazivati naše jedinstvo, solidarnost i odlučnost", rekao je komandant Valas.
On je otvorio izložbu "30 godina NATO-a u Bosni i Hercegovini", o najvažnijim trenucima u istoriji odnosa NATO-a i Bosne i Hercegovine.
Pod motom „Zajedno smo jači“, ova izložba objedinjuje pod jednim krovom misije NATO Štaba Sarajevo i EUFOR operacije Altea.
"Ovo je bila i prilika da se zahvalimo svim NATO saveznicima na njihovom doprinosu i posvećenosti i podršci kako NATO štabu Sarajevo tako i stabilnijoj budućnosti za sve u Bosni i Hercegovini", saopštili su.