SARAJEVO - Fond za povratak BiH na računu ima tridesetak miliona KM odobrenih ove godine za obnovu povratničkih kuća, koji još nisu utrošeni, a već se usvaja budžet za iduću godinu.
U Fondu za povratak kažu da se novac ne može potrošiti u toku budžetske godine jer su spore procedure javnih nabaki, a u izbjegličkim udruženjima tvrde da je proces povratka neefikasan.
Predsjedništvo BiH je prošle sedmice u parlamentarnu proceduru uputilo Prijedlog budžeta institucija BiH koji je u odnosu na nacrt Savjeta ministara uvećan za 21,5 miliona KM i to u svrhu održivog povratka.
"Od novca iz 2009. godine nismo još počeli trošiti planiranih 21 milion KM za obnovu kuća, jer su tu procedure usporene u opštinama, pa neke od njih još nisu odabrale ni korisnike. Uveliko se radi na projektu elektrifikacije koji je vrijedan oko pet miliona KM, kao i na izgradnji stambenih zgrada u vrijednosti od oko osam miliona KM", rekao je Mlađen Božović, direktor Fonda za povratak BiH.
Protiv uvećanja budžeta za 21,5 milion KM bio je član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, koji je odbio povećanje troškova u godini ekonomske krize i zbog obaveza prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF). Povećanje budžeta izglasali su predsjedavajući i član Predsjedništva BiH Željko Komšić i Haris Silajdžić, uz obrazloženje da je neophodno finansijski podržati povratak.
Velimir Jukić, zamjenik predsjedavajućeg Komisije za budžet i finansije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, kaže da nije dobro što svake godine Predsjedništvo ignoriše prijedlog Fiskalnog savjeta BiH.
"Već drugi-treći put nam se dešava da Predsjedništvo uvećava budžet i onda dolazimo u situaciju da to mukom ispravljamo u parlamentu i gubimo vrijeme. Slažem se da povratak treba financijski podržati, ali to treba riješiti sustavno kao što smo i predviđali uzimanjem kredita od 500 milijuna KM", kazao je Jukić koji očekuje da će u bh. parlamentu biti postignut kompromis.
Dušanka Majkić, predsjedavajuća Komisije za budžet i fianansije Doma naroda, kazala je da nema šanse da bude usvojen budžet mimo okvira koje je postavio Fiskalni savjet BiH.
"Fiskalni savjet predložio je da budžet institucija BiH bude manji za sedam miliona u odnosu na prošlu godinu i to na bazi preciznih pokazatelja. Onda u Predsjedništvu na bazi stranačkih želja onako 'odokativno' odluče da se milioni dodaju u resor 'svog' ministra. To je nečuveno i neodgovorno. Nećemo podržati takav neozbiljan prijedlog", odlučna je Majkićeva.
Podsjeća da je revidirana strategija povratka "pala" u bh. paralmentu, ali kaže nije kasno da se ona "aktivira".
"Srbi su predlagali da se u strategiji izjednače prava ljudi na povratak, zamjenu ili naknadu imovine. To niko nije htio da sluša i strategija je zato pala, ako to bude ispravljeno, podržaćemo je, jer samo sistemski i analitički možemo riješti problem izbjeglica i raseljenih lica", kazala je Majkićeva.