BANJALUKA - Visoke temperature zadržaće se tokom vikenda na čitavoj teritoriji BiH, sa najvišom dnevnom temperaturom od 42 stepena Celzijusa, saopšteno je iz Federalnog meteorološkog zavoda.
`Na području doline Neretve, danas će temperature dostizati 42 stepena, dok će se u sjeverozapadnoj Bosni temperature kretati oko 40 stepeni`, rekao je Dženen Zulum, klimatolog u Federalnom meteorološkom zavodu.
Prema izvještajima evropskih meteoroloških stanica, 43 stepena se očekuju u Mostaru, 42 u Banjaluci i Bihaću, 40 u Tuzli, a 38 u Sarajevu.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS uputilo je juče apel građanima, da se bez prijeke potrebe ne izlažu visokim temperaturama, da izbjegavaju visokokaloričnu hranu, kofeinska i alkoholna pića, fizički napor i vježbanje.
Ministarstvo je zdravstvenim ustanovama u Srpskoj poručilo da preduzmu potrebne mjere zbrinjavanja pacijenata, kako bi spremno odgovorili na potrebe građana u ovim specifičnim uslovima.
`U saradnji sa Institutom za zaštitu zdravlja, svakodnevno pratimo situaciju na terenu i spremni smo da, ukoliko se visoke temperature nastave, preduzmemo sve neophodne mjere kako bi pravovremeno i adekvatno zaštitili zdravlje građana`, saopšteno je iz Ministarstva.
U Službi hitne pomoći u Banjaluci, broj pacijenata u posljednjih 24 časa je u porastu.
`Hronični bolesnici su već psihofizički iscrpljeni zbog veoma visokih temperatura i preporučujemo im da najviše borave pored vode i u hladovini`, rekla je Nada Banjac, načelnik Službe hitne pomoći u Banjaluci.
U Kliničkom centru Banjaluka kažu da su one prostorije u kojima je frekvencija pacijenata veća klimatizovane i da su u skladu s tim uslovi u kojima borave pacijenti dobri.
`Klimatizovane su one prostorije u kojima boravi više pacijenata, prostorija intenzivne njege, dječji odjel i sale za operaciju`, rekao je Milan Skrobić, generalni direktor Kliničkog centra Banjaluka.