FRANKFURT- Albanac sa Kosova Arif Uka (21), koji je ubio dva američka vojnika na frankfurtskom aerodromu, a dva ranio, prema izvještavanju AP-a, duboko je posvećen islamu, i bio je zaposlen na aerodromu.
U razgovoru za AP, obavljenom na Kosovu, 70-godišnji Redžep Uka, ujak albanskog mladića, ispričao je da se Arif rodio i odrastao u Njemačkoj, gdje su se njegovi roditelji preselili prije oko 40 godina. Ujak kaže da je Arif duboki muslimanski vjernik i da mu je djed bio imam u selu Žabar, kod Kosovske Mitrovice.
Murat Uka, koji se predstavio kao otac napadača, rekao je za AP da zna samo to da njegov sin Arif nije došao na posao. Aerodrom Frankfurt je odbio da potvrdi ili demantuje da je osumnjičeni njegov zaposleni.
Policija je na terminalu dva aerodroma, gdje se juče u autobusu vojske SAD dogodila pucnjava, uhapsila napadača, koji je, prema navodima njemačkih medija, pokušao da pobjegne, ali za sada nije jasno koji su uzroci ove pucnjave, kao ni da li je u pitanju teroristički napad. Prema izvorima medija, mladić je kod sebe izgleda imao i nož.
Osumnjičeni mladić ne želi da govori o motivima ubistva, piše njemački dnevnik "Velt", koji navodi da spekulacije o tome da je ubica, prije napada, na arapskom uzviknuo ''Bog je veliki'' (Alah, uegber!), istražni organi nisu potvrdili.
''Da li napad ima terorističku pozadinu, džihadističku i islamističku, u ovom momentu to ne mogu da kažem. To će naša istraga pokazati'', rekao je ministar unutrašnjih poslova Hesena Boris Rajn, naglasivši da policija "istražuje sve mogućnosti".
Vezane vijesti:
Kosovski Albanac pobio američke vojnike u Frankfurtu