BiH

Nastavak pregovora u četvrtak u Mostaru

R. Čengić

SARAJEVO Čelnici političkih partija koje u FBiH čine parlamentarnu većinu juče nisu uspjeli postići dogovor o formiranju vlasti u FBiH, potvrdili su učesnici jučerašnjeg sastanka u Sarajevu kojem su prisustvovali predstavnici SDA, Stranke za BiH, HDZ BiH i HDZ 1990.

`Razgovori se nastavljaju u četvrtak u Mostaru. Nije pitanje hoćemo li formirati vladu, nego kada ćemo to uraditi. Razgovarali smo i o tome šta uraditi da pokrenemo ekonomiju, privučemo strane investicije i harmoniziramo uslove poslovanja u oba entiteta u BiH`, rekao je predsjednik Stranke za BiH Haris Silajdžić, koji se nakon sastanka obratio novinarima.

Potpredsjednik HDZ 1990 Martin Raguž je kazao da ništa nije dogovoreno, te da nije sporan dogovor samo između hrvatskih stranaka, već i između bošnjačkih. Potpredsjednik SDA Bakir Izetbegović je rekao da je bilo riječi o raspodjeli vlasti, te da je jedno od spornih Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica, za koje su mnogi zainteresovani.

`Nesporno je da će SNSD dobiti jedno ministarstvo u Vladi FBiH i mjesto potpredsjednika Doma naroda parlamenta FBiH`, kazao je Izetbegović nakon sastanka, napominjući da nije bilo riječi o spornom imenovanju Mirnesa Ajanovića iz BOSS-a u Dom naroda parlamenta BiH, kao delegata kojeg kandidira SBiH. Predsjednik HDZ BiH Dragan Čović kazao je `da ništa nije dogovoreno`, ali se nada da će dogovor biti postignut u četvrtak u Mostaru.

Svi učesnici jučerašnjeg sastanka dali su izjave i prije sastanka. Tako je Čović rekao da HDZ 1990 od svih pozicija koje `pripadaju` predstvanicima hrvatskog naroda može dobiti samo jednu, dok je Raguž napomenuo da Čović nije taj koji dodjeljuje pozicije. Poručio je da HDZ 1990 i koalicija Hrvatsko zajedništo s HSP-om imaju većinu u Domu naroda parlamenta FBiH, te da su oni ti koji čine većinu. Predsjednik SDA Sulejman Tihić je pojasnio da je jedini nesporazum između SDA i SBiH Ajanovićevo kandidiranje u Dom naroda parlamenta BiH.

`Važno je da utvrdimo ko čini parlamentarnu većinu. Da li su to SBiH, SDA i obje HDZ ili su to, pak, male stranke koje svaki dan neko pokušava uvući bez saglasnosti drugih partnera u partnerstvo za parlamentarnu većinu. Mi ne možemo dozvoliti da nam neko svaki dan, bez našeg znanja, dovodi nekakve BOSS-ove ili hrvatska strana HSP ili NHI, pa i DNZ, a sutra će to biti i SDU. Važno je da se zna ko čini parlamentarnu većinu`, rekao je Tihić. Napomenuo je da većinu čine četiri stranke koje su se juče sastale, te podsjetio da pitanje `Ajanović` mora biti riješeno do nastavka sjednice Doma naroda parlamenta FBiH.

Čović: Liječnici u prometu ništa dobro ne mogu donijeti BiH

Predsjednik HDZ BiH Dragan Čović ocijenio je uoči jučerašnjeg sastanka da je formiranje vlasti preozbiljno pitanje i da predstvalja veliku odgovornost.

`Vidjeli ste da sada imamo liječnike u prometu, a sutra ćemo dobiti neka druga zanimanja u nekim drugim resorima i to je put koji ništa dobro ne može donijeti BiH`, rekao je Čović.

Najčitanije