BANjALUKA - Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (RS) Igor Radojičić rekao je u srijedu da bi bilo sjajno da OHR zabrani istraživanja o Srebrenici.
"U tom slučaju vidjeli bismo kako bi akademska javnost reagovala u cijelom svijetu na to da se zabranjuje istraživanje istorije'', rekao je Radojičić danas novinarima u Banjaluci, komentarišući jučerašnje saopštenje OHR-a u vezi zaključaka Vlade RS o Srebrenici.
Odgovarajući na pitanje da li će po zahtjevu OHR-a ponovno biti razmotreni zaključci Vlade o Srebrenici, Radojičić je rekao da ne vidi potrebu da ti zaključci budu ponovo razmatrani i da takav zahtjev nije došao u parlament RS.
Radojičić smatra da je saopštenje OHR-a u vezi sa zaključcima Vlade RS o Srebrenici bilo "nedemokratsko, dogmatsko i u suštini antinaučno" i da ga je očigledno napisao "birokratski šraf u OHR-u koji se ne razumije u istoriju".
"Bilo koji istorijski događaj bilo da se desio prije deset ili prije hiljadu godina uvijek je predmet istorijske valvorizacije i interesovanja akademskih i političkih krugova", rekao je Radojičić.
Radojičić kaže da saopštenje OHR-a u kojem se kaže da se u istoriji nema šta istraživati je nešto što se ne može desiti nikome ko naučno pristupa istoriji, osim malom birokratskom službeniku u OHR-u.
On je napomenuo da se o Srebrenici pišu knjige i da su organizovani brojni naučni skupovi, te upitao zašto bi Vlada RS bilo zabranjeno da preko Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina utvrđuje istorijske činjenice o ovom događaju.
"U Srebrenici se desio zločin i RS to na svojevrstan način obilježava, a utvrđivanje istorijskih činjenica koje se odnose na pojedinačne sudbine i sveukupne okolnosti jeste nešto što neće prestati ni sutra ni u narednim desetljećima", naglasio je Radojičić.
OHR smatra da zaključci Vlade RS predstavljaju "još jedan nečuven pokušaj poricanja genocida koji se dogodio u Srebrenici namjernim iskrivljavanjem utvrđenih istorijskih i pravnih činjenica i predstavljanjem pogrešnih i lažnih informacija sa namjerom da se sakrije istina".
Vlada RS je 19.aprila na tematskoj sjednici usvojila informaciju Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina o izvještaju Komisije za Srebrenicu sa osvrtom na informacije nekih nevladinih organizacija.