SARAJEVO - Savjet ministara BiH nije prihvatio prijedlog Pravobranilaštva BiH da se sa porodicom Starovlah zaključi sudska nagodba o visini naknade koju BiH treba da im isplati u vidu kapitalizovane rente, rekao je pravni zastupnik ove porodice advokat Miljkan Pucar.
On je nakon današnjeg ročišta u Sudu BiH rekao da Savjet ministara nije prihvatio ovaj prijedlog uz obrazloženje da u budžetu nije planirano dovoljno sredstava za isplatu kapitalizovane rente svešteniku Jeremiji Starovlahu i njegovom sinu Aleksandru, koje su pripadnici SFOR-a brutalno pretukli 2004. godine.
Ročište je počelo saslušanjem sudskog vještaka Milomira Gutića, koji je potvrdio da se dopunski nalaz o načinu obračuna visine rente ne razlikuje od ranije urađenog nalaza, dostavljenog sudu i strankama u postupku.
Gutić je naveo da je iznos za Jeremiju Starovlaha izračunao na osnovu prosječne plate u Republici Srpskoj od 2004. do 2013. godine, te obračunao pojedinačnu mjesečnu zateznu kamatu.
U slučaju Aleksandra Starovlaha, Gutić je utvrdio razliku plate koju bi ostvarivao kao nastavnik u osnovnoj školi i razliku u penziji koju bi dobijao, uz zateznu kamatu koja je u skladu sa zakonom u Republici Srpskoj.
Zastupnik porodice Starovlah nije imao primjedbe na izneseno vještakovo mišljenje, dok Pravobranilaštvo BiH smatra da je nalaz urađen na bazi pretpostavki.
Odbrana je danas pismeno dostavila svoju završnu riječ sudu i tuženoj strani, koja se odnosi na precizirani tužbeni zahtjev na kapitalizovanu rentu koju Jeremija i Aleksandar Starovlah treba da dobiju, o čemu će se Pravobranilaštvo BiH izjasniti na ročištu zakazanom za 10. decembar.
"Većina tužbenog zahtjeva porodici Starovlah je isplaćena, a ostao je još ovaj dio koji ne mogu da ostvaruju zbog zadobijenih teških povreda. Aleksandar je zbog toga, sa 30 godina, morao da ode u penziju", rekao je Pucar.
On je podsjetio da se još jedan dio spora vodi pred Ustavnim sudom BiH, gdje se traže veliki iznosi jer porodica Starovlah ne zna ko je naredio i ko je izvršio njihovo premlaćivanje.
"BiH je Tehničkim sporazumom dala NATO snagama imunitet, tako da oni, kao svi ostali građani, treba da znaju ko je nad njima izvršio zločin. Mi ćemo se boriti dok sve u ovom slučaju ne dovedemo do kraja, a BiH treba da vodi postupak protiv NATO, da ovo što je ona platila porodici Starovlah njoj bude vraćeno", rekao je Pucar.
Pripadnici SFOR-a su 1. aprila 2004. godine upali u stan porodice Starovlah i svešteniku Jeremiji i njegovom sinu Aleksandru tvrdim predmetima i mehaničkim oruđem nanijeli teške povrede opasne po život, koje su ostavile trajne posljedice po njihovo zdravlje.
Supruga sveštenika Jeremije pretrpjela je teške psihičke traume koje su u njoj izazvale jaku duševnu bol i strah, jer joj nije dozvoljeno da u tim trenucima pomogne sinu i suprugu.
Pripadnici SFOR-a su Aleksandra i Jeremiju, teško povrijeđene i u besvjesnom stanju, prebacili helikopterom do Kliničkog centra u Tuzli, gdje im je ukazana hitna medicinska pomoć.
Liječenje je kasnije nastavljeno na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, a oporavak u rehabilitacionim centrima.
Tadašnji predsjednik Vlade Republike Srpske, a sada predsjednik Republike Milorad Dodik donio je 1. aprila 2009. godine odluku da se vjeroučitelju Aleksandru Starovlahu dodijeli izuzetna penzija u želji da mu se olakša život i da mu se obezbijedi neophodna rehabilitacija.