BiH

Nema garantnog roka za tehničke proizvode

N. Krsman

SARAJEVO Građani koji kupe tehničke proizvode u BiH ne mogu računati da će im proizvođači dati garantni rok u slučaju kvara proizvoda jer im je to omogućio novi zakon o zaštiti potrošača BiH.

Ovo tvrdi Mesud Lakota, predsjednik Udruženja potrošača Sarajevskog kantona, koji upozorava da je izmijenjeni Zakon o zaštiti potrošača iz aprila 2006. godine ostavio mogućnost raznim lobijima da zarađuju novac na leđima potrošača.

Lakota smatra da je Evropska komisija u BiH uzalud potrošila oko dva miliona KM kako bi bh. građani dobili zakon o zaštiti potrošača po evropskim standardima.

`Iz starog zakona iz 2002. godine izbrisan je član koji propisuje obavezu proizvođača tehničkih uređaja da daju garantni rok od dvije godine servisiranja za jednostavnije proizvode ili tri godine garancije za složene tehničke proizvode. Predlagač zakona Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH izbrisalo je to i dalo obavezu proizvođaču da na tržištu obezbijedi dijelove za ove uređeje, koje će plaćati građani iz svog džepa`, tvrdi Lakota.

Ističe da neki dijelovi za kompjutere, laptope ili plazma televizore koštaju od 500 do 800 KM, te da zakon ne obavezuje proizvođača da kupcima u BiH daju garantni rok i besplatno servisiranje.

`To je dobra volja proizvođača. Ako znamo da ugledne svjetske firme imaju svoja predstavništva u BiH koje uglavnom zastupa po jedan čovjek, onda je jasno kome ovo ide na ruku`, kaže Lakota.

Provjeru Lakotinih tvrdnji u Savezu udruženja za zaštitu potrošača u BiH nismo dobili, kao ni na Međunarodni dan zaštite potrošača jer se niko nije javljao na registrovane brojeve telefona u Tuzli i Mostaru. Ovaj savez osnovan je 2004. godine, a promovisao ga je bivši šef Misije Evropske komisije (EK) u BiH Majkl Hemfriz.

Frane Maroević, portparol EK u BiH, kazao je da njihove službe prate realizaciju projekata koje su finansirali, te da će provjeriti i aktivnosti Saveza udruženja potrošača u BiH.

Plata za ombudsmana Doku 4.000 KM

 

Na osnovu novog zakona o zaštiti potrošača BiH osniva se institucija ombudsmana za zaštitu potrošača, a ovu funkciju obavlja Dragan Doko, bivši ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koji je i predložio zakon.

`Ombudsmana za zaštitu potrošača ima još samo Švedska i sada BiH`, kaže Mesud Lakota, iz Udruženja potrošača KS.

Sjedište ombudsmana, prema odluci bivšeg Savjeta ministara, je u Mostaru, ali do Doke juče nismo uspjeli doći. U budžetu je za rad ombudsmana za potrošače u 2007. godini predviđeno 369.000 KM, a plata ombudsmana veže se za platu sudija od oko 4.000 KM.

Najčitanije